Już 14 marca kolejny wykład z nowego cyklu Otwórz się na historię. Tematem spotkania będzie postać Józefa Piłsudskiego, która była inspiracją dla wielu artystów. Ich prace odzwierciedlały jego bohaterstwo od pierwszych dni legionowych walk, budując legendę zarówno Komendanta, jak i później Naczelnika Państwa i Marszałka. Zapraszamy na wykład prof. Tomasza Nałęcza.
„Józef Piłsudski i artyści. Od fascynacji do zawstydzenia”
Prowadzący: prof. Tomasz Nałęcz
Kiedy: 14 marca 2024 r. o godz. 18.00
Gdzie: Siedziba MHP, Cytadela Warszawska, ul. Gwardii 1, sala konferencyjna -1
Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasach muzeum i online: POBIERZ BILET
Zaplanuj wizytę w Muzeum Historii Polski
Józef Piłsudski był inspiracją dla wielu artystów. Ich prace odzwierciedlały jego bohaterstwo od pierwszych dni legionowych walk, budując legendę zarówno Komendanta, jak i później Naczelnika Państwa i Marszałka. Jednak po zamachu stanu w 1926 roku niektórzy artyści zmienili swoje spojrzenie na Piłsudskiego. Oprócz fascynacji pojawiło się też uczucie zawstydzenia.
Wystawa czasowa Wielkie i Małe Historie stawia pytanie o naturę relacji między Marszałkiem a artystami. Punktem wyjścia będzie popiersie Piłsudskiego autorstwa Edwarda Wittiga, które można obejrzeć na wystawie w Muzeum Historii Polski do 24 marca 2024 roku.
Czyn legionowy zdobył szerokie uznanie wśród literatów i artystów. Młoda Polska dołączyła do Legionów i pokochała Józefa Piłsudskiego. Dla wielu był on symbolem niepodległości nawet po 1918 roku, czemu sprzyjała funkcja Naczelnika Państwa. Cieszył się również wsparciem pisarzy i artystów w swojej rywalizacji z nacjonalistyczną endecją, także w czasie zamachu majowego z 1926 roku i w latach następnych. Jednak kiedy Piłsudski zaczął rządzić jak dyktator, a nie demokrata, poczucie zawstydzenia stawało się coraz bardziej wyraźne, szczególnie po brutalnym stłumieniu opozycji w 1930 roku.
Wykład wygłosi prof. Tomasz Nałęcz, historyk specjalizujący się w historii politycznej pierwszej połowy XX wieku. Do jego najważniejszych prac należą Polska Organizacja Wojskowa 1914–1918, Józef Piłsudski w legendzie historycznej czy też Spór o kształt demokracji i parlamentaryzmu w Polsce w latach 1921–1926.
Muzeum Historii Polski