Jesień zbliża się wielkimi krokami. Wszelkie jej oznaki można zauważyć powoli za oknem. Pierwszą wskazówką jest również wydarzenie, które odbędzie się w niedzielę 1 września 2024 roku w godz. 10.00 – 18.00 w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, czyli impreza plenerowa „Wykopki w skansenie”.
W programie wydarzenia znalazło się wiele atrakcji dla całej rodziny. Największą popularność zdobywają wówczas pokazy związane z metodami zbioru ziemniaków. Prawdziwą frajdą jednak jest to, że zwiedzający sami mogą wziąć w nich udział. Na muzealnych polach zobaczyć można jak niegdyś kopano ziemniaki z pomocą motyk i kopaczek konnych, zbierano je, a następnie sortowano. Zebrane przez turystów ziemniaki z pewnością stanowią co roku smaczną pamiątkę. Dodatkowo odbywać się będą pokazy jesiennej orki i bronowania.
Atrakcje na polach to nie wszystko. Turyści odwiedzą tkaczkę, kowala, plecionkarza i szewca. Wraz z zielarką odkryją właściwości najpopularniejszych ziół. W zagrodach wiejskich nie zabraknie warsztatów garncarskich czy plastycznych dla dzieci, warsztatów gręplowania wełny, a także dawnych gier i zabaw wiejskich przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstruktorów „Cywile Mława”. Gospodynie we wnętrzach chałup chłopskich przybliżą z kolei tradycyjne metody kiszenia kapusty. Fanów manualnych robótek z pewnością zaciekawią pokazy plecenia warkoczy ze słomy, a miłośników aktywności fizycznej pokazy cięcia piłą „moja-twoja”. Warto zobaczyć też wystawę „Jak to ze zbożem było?” z autentycznymi sprzętami i narzędziami do obróbki ziarna.
Zgodnie z muzealną tradycją o godzinie 14.00 w zabytkowym kościele z Drążdżewa odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji rolników. Ciekawą propozycją dla osób pragnących w nietypowy sposób poznawać uroki skansenu mogą też być przejażdżki bryczką po wiejskich ścieżkach.
Imprezy plenerowe w sierpeckim skansenie to nie tylko ciekawe pokazy, które odbywają się na terenie wsi rzędowej. Na terenie polany przed amfiteatrem dostępny będzie kiermasz produktów regionalnych, na którym królować będzie swojskie jadło z ziemniakiem na czele, a także rękodzieła i rzemiosła artystycznego. 1 września scena amfiteatru gościć będzie Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, który zaprezentuje pieśni i tańce zarówno regionalne (sądeckie, żywieckie czy łemkowskie) jak i narodowe (krakowiak, kujawiak z oberkiem).
Wykopki w Skansenie to wydarzenie, które jest swoistym podsumowaniem dużych imprez plenerowych odbywających się na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Na kolejnym, czyli „II Jarmarku Bożonarodzeniowym w skansenie” spotkamy się dopiero w zimowej aurze, 8 grudnia.
Justyna Cieszyńska
PROGRAM WYDARZENIA
WYDARZENIE ODBYWA SIĘ W NIEDZIELĘ 1 WRZEŚNIA 2024 I TRWA W GODZ. 10.00 – 18.00
TEREN EKSPOZYCJI:
POKAZY I WARSZTATY ODBYWAJĄ SIĘ W GODZ. 11.00 – 17.00
- CHAŁUPA Z DRWAŁ – RAMKI TKACKIE
- KUŹNIA Z ŻUROMINA – POKAZ PRACY KOWALA
- ZAGRODA Z REMPINA – POKAZ TKACTWA
- ZAGRODA Z IZDEBNA KOŚCIELNEGO – POKAZ PRZĘDZENIA NA KOŁOWROTKU
- ZAGRODA Z CZERMNA
- POKAZ KISZENIA KAPUSTY (WNĘTRZE CHAŁUPY)
- POKAZ GREMPLOWANIA WEŁNY (STODOŁA)
- WARSZTATY GREMPLOWANAI WEŁNY DLA DZIECI (PODWÓRKO)
- ZAGRODA Z RZESZOTAR ZAWAD – WARSZTATY GARNCARSKIE DLA DZIECI
- ZAGRODA Z OSTROWA
- WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI (PRZED IZBĄ SZKOLNĄ)
- DAWNE GRY I ZABAWY WIEJSKIE – CIUCIUBABKA, BEREK, CHODZI LISEK KOŁO DROGI ITP. (PODWÓRKO)
- ZAGRODA Z DZIERŻĄŻNI – POKAZ PLECENIA WARKOCZY ZE SŁOMY
- ZAGRODA Z LIGÓWKA – POKAZ PLECIONKARSTWA
- ZAGRODA Z RZESZOTAR CHWAŁ – POKAZ PRACY SZEWCA
- ZAGRODA Z RĘBOWA
- POKAZ CIĘCIA PIŁĄ „MOJA – TWOJA” (PODWÓRKO)
- POKAZ PRACY SIECZKARNI I KIERATU (STODOŁA)
- WYSTAWA „JAK TO ZE ZBOŻEM BYŁO?” (STODOŁA)
- CHAŁUPA ZE SŁUPI – PORADY ZIELARSKIE
- 11.00 – 11.30 / 15.00 – 15.30 – POLE PRZY ZAGRODZIE Z IZDEBNA KOŚCIELNEGO – ORKA KONNA I BRONOWANIE
- 12.00 – 12.30 / 16.00 – 16.30 – POLE PRZY ZAGRODZIE Z RZESZOTAR ZAWAD – POKAZ KOPANIA ZIEMNIAKÓW KOPACZKĄ KONNĄ
- 11.30 – 12.00 / 15.30 – 16.00 – POLE PRZY ZAGRODZIE Z RZESZOTAR ZAWAD – POKAZ KOPANIA ZIEMNIAKÓW MOTYKAMI, ZBIERANIE I SORTOWANIE
- 14.00 – KOŚCIÓŁ Z DRĄŻDŻEWA – UROCZYSTA MSZA ŚW.
POLANA AMFITEATR
- 10.00 – 18.00 – KIERMASZ TRADYCYJNEGO JADŁA, RĘKODZIEŁA I PRODUKTÓW REGIONALNYCH
- 12.00 – KONCERT PIEŚNI I TAŃCÓW REGIONALNYCH I NARODOWYCH W WYKONANIU ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ