środa, 22 stycznia, 2025

Wyprawa przez Lemmenjoki – największy park narodowy Europy

Muzeum Podróżników im Tony‘go Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ma ogromną przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy zdjęć podróżników: Rafała Króla i Borysa Komandera, który odbędzie się 5 stycznia 2024 r. o godz. 17.00. Prezentowane zdjęcia są relacją z wyprawy po Parku Narodowym Lemmenjoki, który znajduje się na północy Finlandii, daleko za kołem polarnym.

Park utworzono w 1956 r. na wielkim obszarze 2850 km², a jego nazwa wywodzi się od rzeki Lemmenjoki, która wije się wśród wzgórz i lasów tej bezkresnej krainy. Teren jest ogromny i planując wyprawę podróżnicy wiedzieli, że waga sprzętu i żywności potrzebnych na całą trasę wyniesie przynajmniej 30 kg. Wpadli więc na pomysł, aby wykorzystać rzekę jako środek transportu. Zamiast wynajmu canoe, jak robią to miejscowi i turyści, postanowili użyć jednokomorowych pontonów (packraftów). Zdecydowali się spłynąć rzeką Lemmenjoki do samego końca – w pewnej odległości za osadą Njurgulahti rzeka Lemmenjoki wpada do wielkiego jeziora Paatari i tam kończy swój żywot jako ciek wodny.

Podróżnicy wspominają spływ rzeką w następujący sposób – „…dla nas jednak to wciąż był jedynie etap trasy. Jezioro Paatari dalej uchodzi rzeką Matkatjoki do wielkiego jeziora Solojärvi, które wyglądem przypomina kątownik. Przy załamaniu kątownika znajduje się plaża, droga i farma reniferów. To ostatnie miejsce, do którego da się bezpiecznie dopłynąć. Dalej bowiem jezioro uchodzi niemal prostą rzeką Juutuanjoki pełną bystrzy, wodospadów i niebezpiecznych kaskad do miasteczka Inari nad gigantycznym jeziorem o tej samej nazwie. Jednak obciążone naszymi bagażami packrafty nie miałyby żadnych szans na pokonanie kipieli rzeki Juutuanjoki. Końcówka jeziora Solojärvi była zgodnie z naszym planem ostatnim bezpiecznym miejscem, żeby wysiąść i zakończyć spływ.”

Podróżnicy podczas spływu robili postoje lub biwakowali po to, aby szlakami pieszymi dotrzeć w najciekawsze miejsca. Schemat ich dnia wyglądał zazwyczaj podobnie – wstawali około godz. 7.00, jedli śniadanie, zwijali obóz i wypływali ok. godz. 9.00. Zazwyczaj płynęli do godz. 17.00, robiąc co godzinę około 10-minutowe odpoczynki z wysiadaniem na brzeg. Po znalezieniu miejsca na biwak stawiali obóz, robili wieczorny posiłek i ognisko.

Zapraszamy Państwa gorąco do obejrzenia prac fotograficznych z wyprawy w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu. Wystawa będzie dostępna do 26 maja 2024 r.

Wstęp na wernisaż jest wolny.

______

Wystawa fotografii: „Wyprawa przez Lemmenjoki – największy park narodowy Europy”.

Autorzy prac: Borys Komander – podróżnik fotograf, Rafał Król – podróżnik, kierownik i pomysłodawca ekspedycji

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Wernisaż wystawy: 5 stycznia 2024 r., godz. 17.00

Termin: 6 stycznia – 26 maja 2024 r.

Kurator wystawy: dr Magdalena Nierzwicka

Uczestnicy wyprawy:

Borys Komander – podróżnik fotograf,

Rafał Król – podróżnik, kierownik i pomysłodawca ekspedycji

Jan Faściszewski – podróżnik, geograf

Muzeum Okręgowe w Toruniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...