piątek, 22 listopada, 2024

Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” w Bibliotece Reagana w Kalifornii

W Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana w kalifornijskim Simi Valley otwarto kolejną prezentację wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” przygotowanej przez Muzeum oraz hiszpańską firmę Musealia. Ekspozycję będzie można oglądać tam do końca sierpnia. W przedsprzedaży kupiono już ponad 30 tysięcy biletów i wszystko wskazuje, iż będzie to najbardziej odwiedzana wystawa w historii Biblioteki. Prowadzącym oficjalne otwarcie wystawy 23 marca 2023 r. był dziennikarz CNN Wolf Blitzer.

– W 1983 r. prezydent Ronald Reagan, przemawiając do Ocalałych z Holokaustu, przyrzekł, iż nigdy nie zamkniemy oczu i nigdy nie odmówimy uznania prawdy, nieważne jak bolesnej. Ta wystawa jest świadectwem jego obietnicy – powiedział John Heubusch, Dyrektor Wykonawczy Fundacji i Instytutu Prezydenta Ronalda Reagana. – Konfrontacja z najmroczniejszymi momentami w historii ludzkości jest często trudna, ale także głęboko poruszająca i pouczająca, dlatego mamy nadzieję, że wystawę te zobaczy jak najwięcej osób, traktując to także jako osobiste zobowiązanie – dodał.

Ekspozycja „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” przedstawia kolejne etapy rozwoju nazistowskiej ideologii i opisuje transformację Oświęcimia, polskiego miasta, w którym nazistowskie Niemcy w czasie okupacji utworzyły największy obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady, gdzie zamordowano ok. miliona Żydów oraz dziesiątki tysięcy osób innych narodowości.
Wśród ofiar Auschwitz znajdowali się także Polacy, Romowie i Sinti, sowieccy jeńcy wojenni, a także inne grupy prześladowane przez nazistowską ideologię, jak: osoby niepełnosprawne, aspołeczne, Świadkowie Jehowy czy homoseksualiści. Ponadto na wystawie zobaczyć można przedmioty ukazujące świat sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali tym największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady.

Podkreślając znaczenie wystawy, dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr Cywiński powiedział: – Zbliżamy się do 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. W naszym świecie po raz kolejny nasila się retoryka antysemityzmu i innych ideologii nienawiści. Dlatego też cały czas musimy przypominać o złu, które jest możliwe, gdy społeczeństwa przyzwalają na nienawiść.

Jego zdaniem ekspozycja obecnie nabiera szczególnego znaczenia i nie służy tylko pamięci o przeszłości. – Barbarzyńska inwazja Rosji na suwerenną Ukrainę pokazuje nam dziś najpełniej, jak bardzo świat potrzebuje trwałych i czytelnych ostrzeżeń płynących z pamięci historycznej. Auschwitz był bowiem zbyt dotkliwym doświadczeniem, by dziś wolny świat mógł tolerować jakiekolwiek objawy polityki nienawiści, agresji i dehumanizacji. Pamięć musi być kluczem w budowaniu pokojowego i sprawiedliwego świata. Wystawa ta pozwala nam kształtować tę pamięć – podkreślił.

Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” powstała we współpracy Musealia oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Kuratorami tej wyjątkowej ekspozycji są międzynarodowej klasy eksperci: dr Robert Jan van Pelt, dr Michael Berenbaum i Paul Salmons, którzy ściśle współpracowali z historykami i kuratorami z Centrum Badań Muzeum Auschwitz z dr. Piotrem Setkiewiczem na czele.

– Ogrom tragedii Holokaustu trudno zrozumieć wyłącznie z podręcznika do historii. To właśnie było ważnym impulsem dla tego projektu. Chcemy, by odwiedzający wchodzili w przestrzeń, w której mają możliwość skonfrontować się z realiami reżimu w nazistowskich Niemczech oraz poznać Auschwitz nie tylko jako miejsce, gdzie dokonała się jedna z największych masowych zbrodni w historii, lecz również jako symbol oraz wyraz bezgranicznego ludzkiego okrucieństwa – powiedział Luis Ferreiro, dyrektor firmy Musealia.

– Mamy nadzieję, że konfrontacja z niezwykle poruszającymi przedmiotami prezentowanymi na wystawie pozwoli także na osobistą refleksję, i że odwiedzający będą wychodzić z wystawy z nową perspektywą, która wpłynie na ich codzienne życie – dodał.

Publiczność na ponad tysiącu metrów kwadratowych może zobaczyć kilkaset przedmiotów pochodzących w większości ze Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz. To m.in. osobiste rzeczy należące do ofiar jak walizki, okulary czy buty. Pokazane zostały także betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz; fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz; biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa; maska gazowa wykorzystywana przez SS; litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa.

Oprócz tego na wystawie znajdują się pojedyncze obiekty wypożyczone z ponad 20 instytucji, muzeów i kolekcji prywatnych na całym świecie, w tym z Yad Vashem, United States Holocaust Memorial Museum, Wiener Library oraz miejsc pamięci Buchenwald, Mauthausen, Sachsenhausen i Westerbork.

Przed głównym dziedzińcem Biblioteki stanął wagon towarowy Model 2 wykorzystywany podczas deportacji Żydów do gett i ośrodków zagłady na terenie okupowanej przez Niemcy Polski.

Za prezentację wystawy w Bibliotece Reagana odpowiedzialna jest firma World Heritage Exhibitions. – Jestem przekonany, że jest to jedna z najbardziej poruszających i istotnych wystaw dla naszego pokolenia, a jej obecność w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana jest tego dowodem. Warto ją odwiedzić, a także do niej wracać po głęboką refleksję, bowiem nie jest to tylko wystawa – to świadectwo wielkiej tragedii, ale też siły ludzkiego przetrwania – powiedział prezes WHE John Norman.

Więcej informacji o wystawie i biletach znaleźć można na stronie: www.ReaganLibrary.com/Auschwitz.

Wcześniej wystawę „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” można było zobaczyć w Madrycie, Nowym Jorku i Kansas City w Stanach Zjednoczonych oraz w szwedzkim Malmö.

Źródło: https://www.auschwitz.org/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...