piątek, 4 kwietnia, 2025

Wystawa czasowa: Krzyż w cieniu dyktatur

Totalitarne ideologie XX wieku pochłonęły miliony ofiar. Jednego ze swoich głównych wrogów widziały w Kościele katolickim i pobożnych katolikach w dużej części Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza na katolickim Górnym Śląsku. Kościół został wykluczony z życia publicznego, a wierni byli zastraszani. Antykościelna polityka narodowych socjalistów rozpoczęła się od ograniczeń w publicznym praktykowaniu religii; wkrótce potem nastąpiła kontrola organizacji świeckich i mediów, a w końcu aresztowanie i internowanie w obozach koncentracyjnych wielu górnośląskich księży i zakonników – wraz z wybuchem wojny głównie we wschodniej części Górnego Śląska. Wiele ofiar zginęło.

Wraz z wkroczeniem wojsk sowieckich na Górny Śląsk w styczniu 1945 r. rozpoczęła się kolejna tragedia: na całym Górnym Śląsku zamordowano kilkudziesięciu księży i zakonników, którzy stanęli w obronie wiernych. Ofiarami były także dziesiątki zakonnic, brutalnie gwałconych i mordowanych. Po przejęciu władzy przez polskie władze komunistyczne do końca lat czterdziestych XX wieku życie religijne było poważnie ograniczone. Biskupi, duchowni i zakonnice byli deportowani lub internowani w obozach pracy. Rok 1956 przyniósł wprawdzie koniec stalinizmu i związanej z nim brutalnej polityki represji, nie oznaczał jednak końca programowej walki z Kościołem katolickim.

Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, oddział Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki w Opolu, zaprasza do odwiedzenia wystawy objazdowej poświęconej losom wspólnot religijnych na Górnym Śląsku w okresie nazizmu i komunizmu. Wystawa będzie prezentowana od 3 lutego do 31 marca 2025 roku w siedzibie Centrum przy ulicy Szpitalnej 11 w Opolu. Wstęp wolny. 

Wystawa objazdowa: Krzyż w cieniu dyktatur

Opracowanie: dr David Skrabania

Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen

15 tablic w języku polskim i niemieckim

Bogna Piter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...