czwartek, 24 kwietnia, 2025

Wystawa „Klimaks” w Muzeum Emigracji przedłużona – program wydarzeń towarzyszących

W związku z dużym zainteresowaniem odwiedzających Muzeum Emigracji w Gdyni przedłuża ekspozycję „Klimaks” do 12 grudnia. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie zdążyli zobaczyć wystawy. Jeszcze w październiku odbędą się kolejne wydarzenia towarzyszące: oprowadzenia kuratorskie i autorskie i spotkanie wokół „Klimaksu”, które prowadzi Filip Springer.

„Klimaks” to wystawa, która opowiada w nietypowy sposób o fali emigracji Polaków do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku, poprzez przedstawienie relacji człowieka i jego środowiska naturalnego. Sięga po artystyczny język fotografii, poetycką narrację opisu oraz dane naukowe, które poruszają wątki dalekosiężnego wpływu człowieka na nadmierne eksploatowanie przyrody. Na ekspozycję składają się dwie części: cykl artystycznych fotografii „Czekając na Śnieg”Marianne i Katarzyny Wąsowskich, którym towarzyszą literackie opisy Urszuli Zajączkowskiej oraz część naukowa, przygotowana we współpracy z Fundacją Biodiversitatis. 

W weekend 23-24 października odbędą się oprowadzenia kuratorskie i autorskie, które poprowadzą: kurator wystawy Maksymilian Bochenek, współautorka cyklu „Czekając na Śnieg” Katarzyna Wąsowska oraz Przemysław Baranowski, botanik i konsultant ekspozycji. W niedzielę odbędzie się również oprowadzenie w języku angielskim. Na wszystkie oprowadzenia obowiązują zapisy poprzez Evenea.

Z kolei w środę 27 października w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędzie się spotkanie wokół „Klimaksu” – Antropocen/ Antropocień, podczas którego Filip Springer porozmawia z zaproszonymi gośćmi, prof. dr hab. Ewą Bińczyk, autorką książki ,,Epoka człowieka. Retoryka i marazmu antropocenu” (nominowana do Nagrody im. Długosza, a także wskazana przez „Politykę” jako jedna z „20 książek do czytania w XXI wieku”) oraz dr Andrzejem Marcem, autorem książki „Antropocień – filozofia i estetyka po końcu świata”. Zaproszeni odniosą się do zagadnień relacji człowieka z przyrodą, naszego wpływu na środowisko naturalne,  „ludzkich” i „nie-ludzkich” mieszkańców Ziemi oraz do tego, co nas czeka w dobie kryzysu klimatycznego. Spotkanie będzie można również oglądać online na kanale YouTube muzeum: https://youtu.be/dlS3ZSd0KGk.

Wystawie „Klimaks” towarzyszy książka, którą można bezpłatnie ściągnąć na stronie muzeum: www.polska1.pl

Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Klimaks” – październik 2021:

Weekend z „Klimaksem” 23-24.10

23.10. (sobota), godz. 13:00
Oprowadzanie kuratorsko-autorskie z Maksymilianem Bochenkiem – kuratorem wystawy „Klimaks” i z Katarzyną Wąsowską – współautorką projektu fotograficznego pt. „Czekając na Śnieg”.

Zbiórka przy kasie Muzeum w holu Dworca Morskiego.
Obowiązują zapisy: https://evenea.pl/…/wyda…/klimaks-za-kulisami-23-10-2021


24.10. (niedziela) godz. 11:00
Oprowadzanie autorsko-botaniczne z Katarzyną Wąsowską – współautorką projektu fotograficznego pt. „Czekając na Śnieg” i Przemkiem Baranowem – botanikiem i konsultantem merytorycznym wystawy „Klimaks”.
Zbiórka przy kasie Muzeum w holu Dworca Morskiego.

Obowiązują zapisy: https://evenea.pl/…/wyda…/klimaks-za-kulisami-24-10-2021


24.10. (niedziela) godz. 13:00
Oprowadzanie autorskie w języku angielskim z Katarzyną Wąsowską – współautorką projektu fotograficznego pt. „Czekając na Śnieg”. Zbiórka przy kasie Muzeum w holu Dworca Morskiego.

Obowiązują zapisy: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/klimaks-behind-the-scenes


Spotkanie wokół „Klimaksu”: Antropocen/Antropocień

27.10 (środa) godz. 18:30

Filip Springer w rozmowie z prof. dr hab. Ewą Bińczyk, a oraz dr Andrzejem Marcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...