czwartek, 2 maja, 2024

Wystawa „Klimaks” w Muzeum Emigracji przedłużona – program wydarzeń towarzyszących

W związku z dużym zainteresowaniem odwiedzających Muzeum Emigracji w Gdyni przedłuża ekspozycję „Klimaks” do 12 grudnia. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie zdążyli zobaczyć wystawy. Jeszcze w październiku odbędą się kolejne wydarzenia towarzyszące: oprowadzenia kuratorskie i autorskie i spotkanie wokół „Klimaksu”, które prowadzi Filip Springer.

„Klimaks” to wystawa, która opowiada w nietypowy sposób o fali emigracji Polaków do Ameryki Południowej na przełomie XIX i XX wieku, poprzez przedstawienie relacji człowieka i jego środowiska naturalnego. Sięga po artystyczny język fotografii, poetycką narrację opisu oraz dane naukowe, które poruszają wątki dalekosiężnego wpływu człowieka na nadmierne eksploatowanie przyrody. Na ekspozycję składają się dwie części: cykl artystycznych fotografii „Czekając na Śnieg”Marianne i Katarzyny Wąsowskich, którym towarzyszą literackie opisy Urszuli Zajączkowskiej oraz część naukowa, przygotowana we współpracy z Fundacją Biodiversitatis. 

W weekend 23-24 października odbędą się oprowadzenia kuratorskie i autorskie, które poprowadzą: kurator wystawy Maksymilian Bochenek, współautorka cyklu „Czekając na Śnieg” Katarzyna Wąsowska oraz Przemysław Baranowski, botanik i konsultant ekspozycji. W niedzielę odbędzie się również oprowadzenie w języku angielskim. Na wszystkie oprowadzenia obowiązują zapisy poprzez Evenea.

Z kolei w środę 27 października w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędzie się spotkanie wokół „Klimaksu” – Antropocen/ Antropocień, podczas którego Filip Springer porozmawia z zaproszonymi gośćmi, prof. dr hab. Ewą Bińczyk, autorką książki ,,Epoka człowieka. Retoryka i marazmu antropocenu” (nominowana do Nagrody im. Długosza, a także wskazana przez „Politykę” jako jedna z „20 książek do czytania w XXI wieku”) oraz dr Andrzejem Marcem, autorem książki „Antropocień – filozofia i estetyka po końcu świata”. Zaproszeni odniosą się do zagadnień relacji człowieka z przyrodą, naszego wpływu na środowisko naturalne,  „ludzkich” i „nie-ludzkich” mieszkańców Ziemi oraz do tego, co nas czeka w dobie kryzysu klimatycznego. Spotkanie będzie można również oglądać online na kanale YouTube muzeum: https://youtu.be/dlS3ZSd0KGk.

Wystawie „Klimaks” towarzyszy książka, którą można bezpłatnie ściągnąć na stronie muzeum: www.polska1.pl

Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Klimaks” – październik 2021:

Weekend z „Klimaksem” 23-24.10

23.10. (sobota), godz. 13:00
Oprowadzanie kuratorsko-autorskie z Maksymilianem Bochenkiem – kuratorem wystawy „Klimaks” i z Katarzyną Wąsowską – współautorką projektu fotograficznego pt. „Czekając na Śnieg”.

Zbiórka przy kasie Muzeum w holu Dworca Morskiego.
Obowiązują zapisy: https://evenea.pl/…/wyda…/klimaks-za-kulisami-23-10-2021


24.10. (niedziela) godz. 11:00
Oprowadzanie autorsko-botaniczne z Katarzyną Wąsowską – współautorką projektu fotograficznego pt. „Czekając na Śnieg” i Przemkiem Baranowem – botanikiem i konsultantem merytorycznym wystawy „Klimaks”.
Zbiórka przy kasie Muzeum w holu Dworca Morskiego.

Obowiązują zapisy: https://evenea.pl/…/wyda…/klimaks-za-kulisami-24-10-2021


24.10. (niedziela) godz. 13:00
Oprowadzanie autorskie w języku angielskim z Katarzyną Wąsowską – współautorką projektu fotograficznego pt. „Czekając na Śnieg”. Zbiórka przy kasie Muzeum w holu Dworca Morskiego.

Obowiązują zapisy: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/klimaks-behind-the-scenes


Spotkanie wokół „Klimaksu”: Antropocen/Antropocień

27.10 (środa) godz. 18:30

Filip Springer w rozmowie z prof. dr hab. Ewą Bińczyk, a oraz dr Andrzejem Marcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...