W ramach projektu „Solidarność regionu pilskiego. Zapomniani bohaterowie, wspomnienia, pamiątki” w czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile można oglądać wystawę zgromadzonych pamiątek, wśród których znalazły się m.in. listy z obozu w Gębarzewie, naczynia więzienne, zdjęcia, kopie dokumentów itp.
Trwałym elementem projektu jest infokiosk – monitor interaktywny, na którym utrwalono wystawę multimedialną zawierającą historię pilskiej Solidarności do momentu pacyfikacji siedziby 13 grudnia 1981 r. oraz informacje o najważniejszych postaciach z tamtego czasu w regionie pilskim.
Wstawę multimedialną można oglądać w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki Głównej przy ul. Staromiejskiej 14, w godzinach pracy biblioteki: od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 19.00.
– Realizowanym projektem pragnęliśmy nawiązać do okresu walki o godność i wolność człowieka, która w latach 1980 – 1989 toczyła się pod sztandarem „Solidarności” – pierwszego niezależnego i samorządnego związku zawodowego w Europie środkowo-wschodniej. Projekt służył odkrywaniu, dokumentowaniu oraz upowszechnianiu wiedzy z zakresu tamtejszej historii Polski w ujęciu jej regionalnych pilskich wątków – mówi Joanna Wyrwa – Krzyżańska, dyrektor biblioteki.
Program realizowany jest przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, a projekt biblioteki „Solidarność regionu pilskiego. Zapomniani bohaterowie, wspomnienia, pamiątki” dofinansowano ze środków budżetu państwa ramach programu „Patriotyzm jutra”.