czwartek, 7 listopada, 2024

Wystawa pokonkursowa 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich

Szopki w Pałacu Krzysztofory!

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 1 grudnia 2022 r.) szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę „Złoty Kłos”, która została założona w 2020 roku przy Zespole i Pieśni i Tańca „Złoty Kłos” z gminy Kocmyrzów-Luborzyca z siedzibą w Baranówce. Poprowadzi ona korowód na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 5 grudnia 2022 r. do 26 lutego 2023 r. na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.

Kurator wystawy: Małgorzata Niechaj

Wstęp na Wystawę pokonkursową 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich zapewnia zakupiony bilet na wystawę stałą „Kraków od początku, bez końca”.

Partner Główny wystawy:

  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie

Mecenas Muzeum:

  • Wodociągi Miasta  Krakowa S.A.

Sponsorzy i partnerzy wystawy:

  • ARTIM Sp. z o.o.
  • IMAGO CENTRUM SZTUKI LUDOWEJ Sp. z o.o.
  • Totalizator Sportowy Sp. z o.o. Oddział Krakowie – właściciel marki LOTTO
  • Kärcher Sp. z o.o.
  • Bright Junior Media – właściciel marki Czuczu
  • PGE Energia Ciepła Oddział nr 1 w Krakowie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...