czwartek, 7 listopada, 2024

Wystawa „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu”

Wystawa w formie planszowej z ekspozycją oryginalnych zabytków egipskich ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie ma na celu przybliżyć sylwetki  Polaków, którzy byli pionierami naukowych badań starożytnego Egiptu.

     Głównym bohaterem wystawy jest Tadeusz Samuel Smoleński (ur. 16 sierpnia 1884 w Jaworzu, zm. 29 sierpnia 1909 w Krakowie). Ten Krakowianin był pierwszym polskim egiptologiem. Wystawa ukaże jego dokonania na polu egiptologicznym w Egipcie – wykopaliska w El- Gamhoud, el-Hibeh i Sharuna oraz zabytki, które dzięki niemu trafiły do Krakowa.  Warto przypomnieć sylwetkę tego niezwykłego naukowca, który zmarł w bardzo młodym wieku, ale pozostawił bogatą spuściznę naukową i zapoczątkował polskie naukowe badania starożytnego Egiptu. W roku 2024 mija 140 lat od jego urodzin. Badania zapoczątkowane przez Smoleńskiego kontynuowali jego następcy, o których również będzie można się dowiedzieć na wystawie.

Tadeusz Smoleński

Na ekspozycji prezentowanych jest kilka tematycznych rozdziałów:

– Dokonania polskich pionierów badań starożytnego Egiptu.

– Omówienie mumifikacji w starożytnym Egipcie, a także roli mumii w aspekcie historycznym (od leku do obiektu badań naukowych). Dotyczyć to będzie zarówno ludzi jak i zwierząt.

– Grobowce w starożytnym Egipcie – symbol bogactwa i życia wiecznego

– Prezentacja zabytków starożytnego Egiptu w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, z przedstawieniem źródeł pozyskania obiektów, a przede wszystkim prezentacja niezwykłej historii tzw. Muzeum w Plecaku, czyli zbiorów ofiarowanych przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich (wchodzącej w skład Armii Andersa, walczącej podczas II wojny światowej na Bliskim Wschodzie). To jedyny tego rodzaju przykład gromadzenia zbiorów na świecie! Kolekcja jest nawet wzmiankowana w książce Normana Davisa „Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty”.

Kolejni bohaterowie wystawy to naukowcy, którzy wnieśli znaczący wkład w badania mumii egipskich. Na przełomie XX i XXI wieku w Krakowie, zrealizowano kompleksowy program badania mumii egipskiej Aset-iri-khet-es (mumia znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie). Było to pionierskie przedsięwzięcie nie tylko w skali Polski, ale także w skali światowej (duża w tym rola Katedry Radiologii Collegium Medicum UJ). Warto o tym przypomnieć, tym bardziej, że wypracowane wtedy procedury mogą być wzorem dla prowadzenia podobnych badań obecnie. Dużą rolę odegrały wtedy badania mumii wykonane techniką tomografii komputerowej. Warto przy tym  przypomnieć, że pierwsze badania TK mumii zostały przeprowadzone w Krakowie w roku 1993 a więc 30 lat temu.

Badanie TK mumii Aset-iri-khet-es Katedra Radiologii UJCM lata 90. XXw.

          Tytuł wystawy nie jest więc przypadkowy – pragniemy bowiem przypomnieć tych, którzy jako pierwsi w Polsce wnieśli znaczący wkład w rozwój egiptologii. Wystawa licząca 20 plansz i kilka gablot z zabytkami jest eksponowana w tzw. czarnej sali Muzeum Archeologicznego w Krakowie od 23 listopada 2023r.

     Ważnym przedsięwzięciem, związanym z wystawą będzie konferencja naukowa „Egipt na nowo odkryty” zaplanowana na 14 grudnia 2023 r. w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Jej celem jest przypomnienie dokonań polskich naukowców odkrywających po raz pierwszy tajemnice starożytnego Egiptu. 

Zarówno wystawa jak i konferencja mają na celu zwrócić uwagę na Kraków jako miejsce gdzie znajduje się największy zbiór zabytków starożytnego Egiptu, ale także Kraków jako ośrodek naukowy, gdzie specjaliści z różnych dyscyplin (egiptolodzy, archeolodzy, specjaliści medycyny sądowej, kryminalistyki, genetyki, radiologii) nawiązują współpracę pozwalającą na uzyskanie wartościowych rezultatów, często pionierskich w skali krajowej i światowej.

Organizatorzy:

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński  Katedra Radiologii Collegium Medicum

Kraków – Miasto Gospodarz

Patronat honorowy:

Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego

Patroni medialni:

Archeologia Żywa, Muzeon.pl, Polradiologia Viva, ArcheoAtlas  

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

https://ma.krakow.pl/tour/sladami-polskich-pionierow-badan-starozytnego-egiptu/

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...