niedziela, 22 grudnia, 2024

X Kongres Kultury Regionów

Kongres Kultury Regionów to wydarzenie poruszające tematy z zakresu ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, stanowiące forum wymiany idei i pomysłów upowszechniających wiedzę o kulturze regionów. Tego roku spotkamy się z Wami w dniach 22-25 października.

Jubileuszowy, X Kongres Kultury Regionów jest zarazem czwartym w cyklu ŻYWIOŁY DZIEDZICTWA. Tematyka, kontynuując cykl, koncentruje się wokół ZIEMI. To pretekst do rozważań o bogactwie obyczajów i wierzeń wynikających z przywiązania do Ziemi-Matki, ale także o współczesnych wyzwaniach w stosunku do planety, środowiska.

 Ziemia to miejsce wzrastania, a kongres – miejsce spotkania ludzi dziedzictwa ze specjalistami różnych dziedzin i wzajemnej inspiracji, poszerzania horyzontów, wiedzy i aspiracji. Wyraża to tytuł kongresu KIEŁKOWANIE.

Istnieje cała sfera archetypów, obrzędów i obyczajów „oswajających” ziemię zarówno w sensie jej płodności, jak też miejsca spoczynku zmarłych. Za tym kryją się prastare wierzenia i warto przypomnieć ich źródła. Jednakże jeśli ziemia, to także to, co w niej odkrywamy – specyficzny pamiętnik przeszłości. Stąd pomysł zaproszenia archeologów do ciekawej dyskusji z etnologami, którzy w istocie są „archeologami ducha”.

Każda edycja kongresu jest tak pomyślana, by dotykała także współczesności. Ziemia to planeta i jawi się wiele problemów z naszym jej „posiadaniem”. Szczególnie w konserwatywnym, ale obnoszącym się przecież tak chętnie z hasłami „umiłowania ziemi” kręgu osób warto te tematy poruszyć.

Włączenie nowych technologii do służby dziedzictwu będzie jednym z „ziaren” rzuconych na grunt dyskusji (panel) ze środowiskiem bardzo aktywnym, acz niewykorzystującym możliwości nowych technologii. Główną przyczyną jest tu brak trafnych pomysłów. Kongres stworzy okazję do „burzy mózgów”, do której dołączą specjaliści technologii cyfrowych i AI. Inspiracje będą wzajemne (warsztaty): eksperci zaprezentują możliwości, ludzie dziedzictwa pomysły na ich wykorzystanie dla wzmacniania kultury tradycyjnej.

Tytułowe kiełkowanie sugeruje płodność ziemi, ale także środowiska, które gromadzimy na kongresie. W tym gronie możliwa jest otwarta dyskusja o teraźniejszości i przyszłości.

https://mcksokol.pl/wydarzenie/x-kongres-kultury-regionow

Mile widziani będą jak zawsze „prawdziwi” ludzie z regionów, którzy na różne sposoby swoim życiem dają świadectwo umiłowania ziemi, jej darów i kontynuują tradycje w organicznym związku z własnym kawałkiem planety.

Jak każdego roku nie zabraknie wspaniałych gości wśród których znajdą się m.in.:

  • wykładowcy: dr Dominik Kacper Płazadr Jacek Górskidr Michał JasieńskiRobert PiotrowskiMagdalena Kulesza
  • artyści: Joanna SłowińskaKrzysztof Trebunia TutkaBartłomiej Koszarek

Towarzyszyć będą nam również wydarzenia specjalne:

  • mapping 3D: JESTEM ZIEMIĄ (inauguracja) 
  • koncert: BAJANIA LUDOWE (drugi dzień) – polskie piosenki ludowe w nowoczesnych aranżacjach (Iga Krzaczyńska – wokal, Jacek Kopiec – akordeon, Tomasz Czaderski – instrumenty perkusyjne) 
  • wystawa fotografii Pawła Uchorczaka ŚWIAT Z GÓRY: 11 października – 17 listopada, Galeria SOKÓŁ

Szczegółowy program wydarzenia już dostępny na stronie KONGRESU!

Dofinansowanie

Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.

Całkowita wartość przedsięwzięcia: 400 000,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 100 000,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: ZIEMIA JAKO ŻYWIOŁ DZIEDZICTWA. KIEŁKOWANIE NOWYCH IDEI podczas X Kongresu Kultury Regionów

Celem projektu „ZIEMIA JAKO ŻYWIOŁ DZIEDZICTWA. KIEŁKOWANIE NOWYCH IDEI podczas X Kongresu Kultury Regionów” jest wzbogacenie ogólnopolskiego spotkania ludzi dziedzictwa z przedstawicielami nauki i technologii o elementy artystyczne wzmacniające przekaz ideowy kongresu, wykorzystujące techniki multimedialne, dowodzące inspirującej mocy tradycji wobec artystów współczesnych. Dodatkowo postawienie znaku równości między ekologią a mocno obecnym w polskiej tradycji przywiązaniem do ziemi oraz dyskusja o możliwościach, jakie otwiera korzystanie z najnowszych technologii w służbie dziedzictwu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...