czwartek, 24 kwietnia, 2025

XVII Międzynarodowy Kongres Sztuki Tureckiej | 18–21 września

W dniach 18-21 września 2023 r. w Warszawie odbędzie się 17th International Congress of Turkish Art współorganizowany przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Uniwersytet Warszawski. 

Szczegóły i materiały do pobrania są dostępne TUTAJ.

Program pdf:

Międzynarodowemu Kongresowi Sztuki Tureckiej (ICTA) w Warszawie towarzyszą dwie wystawy w Pałacu Wilanowskim: „Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego” i „Orientalny raj. Wpływy tureckie w ogrodach polskich” oraz pokazy plenerowe w historycznych ogrodach otaczających pałac.Muhir z Bohonik Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Wystawa „Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego” to pierwsza tego rodzaju prezentacja muzealna poświęcona niezwykłemu zjawisku kulturowemu dawnego piśmiennictwa Tatarów polsko-litewskich, jego związkom historyczną kulturą turkijską i miejscem w kulturze dawnej Rzeczypospolitej. Wśród eksponatów będzie można zobaczyć unikalne dawne księgi Tatarów z Wileńszczyzny, Podlasia, Nowogródczyzny, a to dzięki współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym w Wilnie, które udostępniło cenne zabytki tego piśmiennictwa.

Termin:  od 18 września do 16 grudnia 2023 r.

Miejsce: Pałac Wilanowski, Sala Uczt 

Wstęp: w cenie biletu do pałacu

Czasowa ekspozycja „Orientalny raj. Wpływy tureckie w ogrodach polskich” jest poświęcona motywom tureckim w sztuce ogrodowej dawnej Rzeczypospolitej.

Ogrody były jednym z ważniejszych obszarów wymiany kulturowej między Rzeczpospolitą Obojga Narodów i Imperium Osmańskim. Na wystawie prezentujemy modele roślin, które cieszyły się dużym zainteresowaniem – tulipany, szachownice cesarskie, rośliny śródziemnomorskie, takie jak cytrusy, figowce i rozmaryn do dziś są powszechnie uprawiane w polskich ogrodach.

Obok roślin można także zobaczyć wizerunki namiotów tureckich wystawianych niegdyś w ogrodach arystokratycznych rezydencji w Wilanowie, Powązkach i Puławach oraz przedstawienia pawilonów w formie meczetów, minaretów, kiosków i łaźni. Towarzyszące im opisy pozwolą zrozumieć fenomen orientalizmu w kulturze dawnej Rzeczypospolitej i jego długie trwanie. Zapraszamy!Willibald Richter, Aleksandria koło Białej Cerkwi, Domek Czerwony, ok. 1837, Muzeum Narodowe w Warszawie

Termin: 18 września–31 grudnia 2023 r.

Miejsce: przyziemie pałacu

Wstęp: w cenie biletu do pałacu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...