niedziela, 22 grudnia, 2024

XVII Międzynarodowy Kongres Sztuki Tureckiej | 18–21 września

W dniach 18-21 września 2023 r. w Warszawie odbędzie się 17th International Congress of Turkish Art współorganizowany przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Uniwersytet Warszawski. 

Szczegóły i materiały do pobrania są dostępne TUTAJ.

Program pdf:

Międzynarodowemu Kongresowi Sztuki Tureckiej (ICTA) w Warszawie towarzyszą dwie wystawy w Pałacu Wilanowskim: „Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego” i „Orientalny raj. Wpływy tureckie w ogrodach polskich” oraz pokazy plenerowe w historycznych ogrodach otaczających pałac.Muhir z Bohonik Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Wystawa „Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego” to pierwsza tego rodzaju prezentacja muzealna poświęcona niezwykłemu zjawisku kulturowemu dawnego piśmiennictwa Tatarów polsko-litewskich, jego związkom historyczną kulturą turkijską i miejscem w kulturze dawnej Rzeczypospolitej. Wśród eksponatów będzie można zobaczyć unikalne dawne księgi Tatarów z Wileńszczyzny, Podlasia, Nowogródczyzny, a to dzięki współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym w Wilnie, które udostępniło cenne zabytki tego piśmiennictwa.

Termin:  od 18 września do 16 grudnia 2023 r.

Miejsce: Pałac Wilanowski, Sala Uczt 

Wstęp: w cenie biletu do pałacu

Czasowa ekspozycja „Orientalny raj. Wpływy tureckie w ogrodach polskich” jest poświęcona motywom tureckim w sztuce ogrodowej dawnej Rzeczypospolitej.

Ogrody były jednym z ważniejszych obszarów wymiany kulturowej między Rzeczpospolitą Obojga Narodów i Imperium Osmańskim. Na wystawie prezentujemy modele roślin, które cieszyły się dużym zainteresowaniem – tulipany, szachownice cesarskie, rośliny śródziemnomorskie, takie jak cytrusy, figowce i rozmaryn do dziś są powszechnie uprawiane w polskich ogrodach.

Obok roślin można także zobaczyć wizerunki namiotów tureckich wystawianych niegdyś w ogrodach arystokratycznych rezydencji w Wilanowie, Powązkach i Puławach oraz przedstawienia pawilonów w formie meczetów, minaretów, kiosków i łaźni. Towarzyszące im opisy pozwolą zrozumieć fenomen orientalizmu w kulturze dawnej Rzeczypospolitej i jego długie trwanie. Zapraszamy!Willibald Richter, Aleksandria koło Białej Cerkwi, Domek Czerwony, ok. 1837, Muzeum Narodowe w Warszawie

Termin: 18 września–31 grudnia 2023 r.

Miejsce: przyziemie pałacu

Wstęp: w cenie biletu do pałacu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...