czwartek, 2 stycznia, 2025

„XVIII-wieczny portret” – pokaz obrazu arcybiskupa Jarosława ze Skotnik w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na pokaz obrazu z wizerunkiem arcybiskupa Jarosława ze Skotnik.

Specjalny pokaz obrazu przedstawiającego wizerunek arcybiskupa Jarosława Bogorii ze Skotnik połączony zostanie z komentarzem historyczno-konserwatorskim.

Na temat życia i działalności politycznej Jarosława Bogorii ze Skotnik – arcybiskupa gnieźnieńskiego, którego wizerunek został uwieczniony na tym obrazie opowie dr hab. Tomisław Giergiel – kierownik Działu Historycznego Muzeum Zamkowego, natomiast o prezentowanym obrazie opowie Renata Grzebuła z Działu Sztuki Muzeum Zamkowego, a na temat podjętych i zaplanowanych prac konserwatorskich wypowie się Kornelia Golińska z Pracowni Konserwacji Zabytków Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Warto podkreślić, że pochodzący z XVIII w. portret został wypożyczony z Kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Skotnikach w związku z przygotowywaną wystawą „Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją a Krakowem”. Jednak ze względu na stan zachowania obiekt nie trafił na wystawę tylko do pracowni konserwatorskiej Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, gdzie został poddany wstępnym podstawowym zabiegom. Jest to jedyna okazja by zobaczyć ten obraz zanim poddany zostanie konserwacji.

Wydarzenie odbędzie się 6 lipca 2024 r. (sobota) o g. 15.00 w Sali Edukacyjnej w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

          Specjalny pokaz tego obrazu jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie czasowej „Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją a Krakowem”, którą można oglądać w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu do 1 września 2024 r.

___________________________________________________________________

Przedmiotem wystawy Skotniccy – między Sandomierzem, Florencją a Krakowem jest zjawisko „wielkiej podróży”, czyli „grand tour’u”, jednego z charakterystycznych fenomenów arystokratycznej kultury w nowożytnej Europie.

Wystawę przygotował zespół kuratorski w składzie: dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, prof. PAN, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, dr Weronika Rostworowska-Kenig (Zamek Królewski na Wawelu – kurator zewnętrzny i autor koncepcji wystawy) oraz Renata Grzebuła – adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Koordynatorem wystawy jest: Sylwia Mroczka, specjalista w Dziale Promocji i Edukacji Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki, jak również: Narodowego Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa w Kownie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum -Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Archiwum Państwowego w Kielcach Oddział w Sandomierzu, Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie, parafii rzymsko-katolickiej pw. św. Jana Chrzciciela w Skotnikach, prywatnej kolekcji rodziny Skotnickich (potomków krewnych Michała Skotnickiego, którzy do dziś są właścicielami dworu w podsandomierskich Skotnikach).

Patronat medialny nad wystawą sprawują: Portal Historyczny Dzieje.pl, Gazeta Wyborcza, Spotkania z Zabytkami, Magazyn Historyczny Mówią Wieki, Gazzetta Italia, Gość Niedzielny, oraz media regionalne: TVP3 Kielce, Polskie Radio Kielce, Radio Rekord, Radio Leliwa, Tygodnik Nadwiślański wraz z portalem tyna.info.pl, Echo Dnia, iTV Wisła, STV.INFO.

Marcin Kapka
Rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...