poniedziałek, 23 grudnia, 2024

XX. NOC MUZEÓW W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM W KRAKOWIE

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do zwiedzania wystaw – stałej oraz czasowych, a także udziału w innych, zorganizowanych z tej okazji, wydarzeniach.

Godziny otwarcia: 19.00 – 1.00 (ostatnie wejście 0.30)

Wstęp: 5 PLN (dzieci do lat 7 bezpłatnie) – płatne w każdym z budynków osobno

W związku z przygotowaniami do Nocy Muzeów zmienią się godziny otwarcia MEK w piątek, 17 maja. Wystawy można będzie tego dnia zwiedzać od 10.00 do 16.00 i później, podczas trwania imprezy, od 19.00 do 1.00.

PROGRAM

Ratusz, Plac Wolnica 1

1. „Polska kultura ludowa” – wystawa stała

19.00 – 01.00

Wystawa stała Muzeum Etnograficznego mieści się w budynku dawnego Ratusza, w samym centrum krakowskiego Kazimierza. Opowiada o wiejskiej rzeczywistości, przenosi do wnętrz izb i tradycyjnych warsztatów rzemieślniczych, w chwile codzienne i momenty odświętne. Poprzez stroje, przedmioty codziennego użytku, narzędzia rolnicze, rzeźby i obrazy wprowadza w rytm życia wpisanego w cykl pór roku i świąt. 

2. Wstęp do dziejów ratusza kazimierskiego

19.00 – 01.00

Opowiemy o historii dawnej siedziby władz miejskich Kazimierza, przedstawiając jej najstarsze wizerunki. Czy kazimierski ratusz znajduje się na miedziorycie z atlasu „Civitates orbis terrarum” Georga Brauna i Fransa Hogenberga wykonanym w 1617 roku? Jak gmach i jego otoczenie zmieniały się na przestrzeni wieków? Kto jest autorem jego najstarszej fotografii? Jakie instytucje działały w budynku, nim osiadło tu Muzeum Etnograficzne? To tylko kilka pytań, na które odpowiemy, licząc także na inne, zadane przez miłośników historii Krakowa.

3. „Portrety z afrykańskiej perspektywy. Wizerunki europejskich przybyszów w rzeźbie afrykańskiej” – prezentacja obiektów

19.00 – 01.00

Prezentacja ukazuje wizerunki ludzi obserwowanych z ciekawością i niepokojem, intrygujących, dziwnych, fascynujących odmiennym strojem i obyczajem. Na ekspozycji znajdą się eksponaty ukazujące jak europejskie dystynkcje, stroje i atrybuty wnikały w afrykańskie kultury stając się ich trwałą i niezbywalna częścią. Wizerunki ukazują to, co powstało wskutek SPOTKANIA zarówno na przełomie XIX i XX wieku jak i stawiają pytania o obraz nas w oczach Innych. Są lustrem a zarazem krzywym zwierciadłem.

Dom Esterki, ul. Krakowska 46

1. „PRZEBUDZENIE! Nowy rok zaczyna się w marcu” – wystawa czasowa

19.00 – 01.00

Dlaczego Nowy Rok jest w styczniu, a Wielkanoc przypada na wiosnę? Czy wiosna kojarzy nam się wyłącznie z czasem radosnym i pełnym życia? Jakie praktyki stosowano, żeby zapewnić przyjście wiosny?  Wystawa stanowi próbę odpowiedzi na powyższe pytania przez ukazanie wielokulturowych zwyczajów i praktyk związanych z okresem przejścia od zimy do wiosennego przebudzenia. 

2.Czas naświetlania / Czas wywoływania. Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku” – wystawa czasowa

19.00 – 01.00

Wystawa pokazuje ponad sto siedemdziesiąt fotografii wybranych z najstarszych zbiorów MEK. Materiał źródłowy stanowią negatywy na kliszach szklanych oraz niewielkie papierowe odbitki wykonane w szlachetnych technikach. Na podstawie ich cyfrowych odwzorowań przygotowano wielkoformatowe wydruki, które pozwalają dostrzec całe bogactwo przedstawień i informacji zawartych w fotografiach. Prezentowane zdjęcia zrobiono na wsiach i w miastach Małopolski pod koniec XIX wieku i trzech pierwszych dziesięcioleciach XX. Przedstawiają ówczesne życie w tym regionie: zwyczaje mieszkańców, ich wygląd, pracę, domy i otoczenie.

3. Symboliczne „wygaszanie” wystawy „Czas naświetlania / Czas wywoływania. Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku”

22.00 – 24.00

Przez cały wieczór zwiedzającym wystawę towarzyszyć będą kuratorki Anna Bujnowska i Anna Sulich, a o godz. 22.00 ekspozycja zostanie dosłownie i symbolicznie wygaszona. Zanurzymy się w mroku i pejzażu dźwiękowym autorstwa Konrada Gęcy. Fotografie będziemy oglądać w świetle ledowych świec. Posłuchamy też tradycyjnych pieśni ludowych w wykonaniu śpiewaczek z grupy Krakoskie Kumoszki, działającej przy MEK.  

4. „Kat i krakowianka…”  –  wieczór pieśni i opowieści

19.00 – 22.00

W specjalnie zaaranżowanej na ten wieczór sali posłuchamy opowieści związanych z dawnym Krakowem, a także wspólnie zaśpiewamy pieśni i ballady ludowe, nierzadko mrożące krew w żyłach…

W programie:

  1. O Esterce i Kazimierzu (19.00 – czytanie opowieści; 19.30 – warsztaty pieśni prowadzone przez Monikę Dudek i Krakoskie Kumoszki)
  2. O katach i wszetecznicach (20.00 – czytanie opowieści; 20.30 – warsztaty pieśni prowadzone przez Monikę Dudek i Krakoskie Kumoszki)
  3. O Wiśle i jej mieszkańcach (21.00 – czytanie opowieści; 21.30 – warsztaty pieśni prowadzone przez Monikę Dudek i Krakoskie Kumoszki)

Olga Łuczyńska-Gawron

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...