poniedziałek, 18 listopada, 2024

XX Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą pt. ”Święta i Posty”

Z przyjemnością anonsujemy program jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie. Jak co roku na przybyłych gości czekać będzie moc średniowiecznych atrakcji. Tegoroczny tytuł imprezy napędzają kontrasty pomiędzy czasem świętowania i okresami postu. Organizatorzy nie ukrywają jednak, że zdecydowanie chętniej patrzą w stronę pierwszej części przyjętego tematu. Dla odwiedzających w tym roku Ląd nad Wartą przygotowano prawdziwą ucztę dla zmysłów i intelektu!

Festiwal ponownie powita dostojnych gości z całymi rodzinami  w urokliwych krużgankach pocysterskiego klasztoru. Jak zawsze w początkach czerwca nad osadą Słowian ulokowaną na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, unosić będzie się dym z dziesiątek palenisk i gwar średniowiecznej czeredy. Zapraszamy na niezliczone pokazy, wykłady, inscenizacje historyczne, rodzinne warsztaty edukacyjne oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Wszystko ściśle powiązane z tegorocznym tematem przewodnim „Święta i Posty”.

Święta i posty to tradycyjny kontrast występujący w kalendarzu ludzi wielu epok. Jeśli chodzi o średniowiecze, bardzo wyraźny w kontekście kalendarza liturgicznego.

Dziś także, świętujemy i pościmy wcale nie od święta. Jak przez kolejne wieki przeobrażały się motywacje ludzi wiodące ku jednemu i drugiemu postępowaniu? Jak miał się do tego aspekt wiary, umiłowanie hedonizmu czy kult własnej fizyczności? Wierzymy, że uda nam się podzielić z Państwem wiedzą i umożliwić pogłębioną refleksję nad problematyką świąt i postów.

Tegoroczny Festiwal potrwa dwa dni! Do zobaczenia w sobotę i niedzielę 1 i 2 czerwca!

W organizację wydarzenia zaangażowani są, jak co roku:

Starostwo Powiatowe w Słupcy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Gmina Lądek, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oraz Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”.

Serdecznie zapraszamy!

fot. B. Walkiewicz (MAP)–

Łukasz Bartkowiak

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

O Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

O Muzeum Archeologicznym w Poznaniu Instytucja należy do instytucji kulturalnych Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Istnieje od ponad 165 lat. To właśnie tutaj znajduje się sławny i unikalny w tej części Europy obelisk Ramzesa II, tutaj też można obejrzeć prawdziwą egipską mumię, słynne wołki z Bytynia i wiele innych ciekawych zabytków z Wielkopolski i Afryki. Badania w Wielkopolsce i w Afryce stanowią główne profile działalności Muzeum. Nie zapominamy też o archeologii Poznania, inicjując i uczestnicząc w wielu przedsięwzięciach, ważnych dla studiów nad problematyką miasta wczesnolokacyjnego. Jesteśmy instytucją muzealną, nastawioną na kontakt z szerokim i wymagającym odbiorcą, upowszechniającą dorobek naszej nauki i popularyzującą wiedzę o przeszłości. Temu właśnie służą wystawy, nierzadko zaskakujące ciekawymi i nowatorskimi formami ekspozycji oraz przyciągające publiczność atrakcyjną tematyką.

Pod koniec czerwca 2012 r. otworzyliśmy na Ostrowie Tumskim „Rezerwat Archeologiczny Genius loci”, eksponujący unikatowe relikty wałów sprzed tysiąca lat, które chroniły rezydencję pierwszych polskich władców. Na tę nowoczesną placówkę zarządzaną przez nasze muzeum, składają się również multimedia w postaci filmu 3D, hologramów  i dotykowych kiosków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...