niedziela, 22 grudnia, 2024

„Z butami przez wieki” w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego

Nowy rok szkolony zbliża się wielkimi krokami, dlatego już dziś warto pomyśleć o jego dobrym rozpoczęciu!

Serdecznie zapraszamy Was do udziału w projekcie edukacyjno-animacyjnym pt. „Butów nigdy nie za wiele, szewc każdego w nie odzieje”. W ramach przedsięwzięcia zostaną przygotowane wykłady oraz warsztaty szewskie. Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego pragnie zaprosić na wycieczkę do XVII-wiecznego Kępna, gdzie rozkwit gospodarczy początkuje istnienie cechów rzemieślniczych. Dodatkowo przestrzeń sali edukacyjnej zostanie zaaranżowana na izbę cechową cechu szewskiego, by oddać klimat najstarszego cechu rzemieślniczego w Kępnie.

Wykłady pt. „Z butami przez wieki” odbędą się w dniu 13.09.2024 r. (piątek):

– godz. 9:00 – 10:00 dla dzieci,

– godz. 10:30 – 11:30 dla dorosłych i młodzieży.

Wykłady poświęcone będą przedstawieniu historii obuwia, jaka rysuje się w świetle zachowanych źródeł archeologicznych. Jak obuwie zmieniało się od czasów prehistorycznych do XIX wieku? Co sprawiło, że przetrwało do naszych czasów? Jak na wygląd i konstrukcję obuwia miała wpływ zmieniająca się moda? Dr Karolina Blusiewicz w swoim wystąpieniu spróbuje odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące dawnego obuwia oraz zaprezentuje przykłady autentycznych średniowiecznych butów z badań wykopaliskowych.

Czas trwania wykładu: ok. 60 min.

Dr Karolina Blusiewicz – archeolog z Katedry Średniowiecza i Nowożytności Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się analizą, interpretacją i konserwacją pozyskiwanych w trakcie badań archeologicznych zabytków skórzanych, wśród których najliczniejsze są pozostałości obuwia, datowane od XIII do XX wieku. Tematem jej rozprawy doktorskiej była wytwórczość szewska na Pomorzu Gdańskim w późnym średniowieczu. Jest autorką licznych publikacji i wystąpień konferencyjnych dotyczących obuwia pozyskiwanego z badań archeologicznych oraz przemian w dawnym szewstwie. Jako archeolog terenowy od ponad 20 lat uczestniczy i współprowadzi badania na obszarze małych późnośredniowiecznych ośrodków miejskich, m.in. w Pucku i Skarszewach. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

                                                                                                                           Patrycja Waloszczyk 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...