poniedziałek, 23 grudnia, 2024

„Z wizytą powrotną”… II odsłona wystawy w Willi Atma  w Zakopanem

Z wizytą powrotną. Panneaux dekoracyjne Jana Rembowskiego z Sanatorium Dłuskich w Zakopanem-Kościelisku to tytuł II odsłony wystawy w Willi Atma w Zakopanem.

Po blisko stu latach powracają czasowo do Zakopanego kolejne – po Pochodzie góralipanneaux dekoracyjne Jana Rembowskiego (1879–1923). Dwa monumentalne dzieła pt. Pochód góralek i Pochód dzieci góralskich były pierwotnie częścią artystycznie zaprojektowanego wnętrza salonu teatralnego w gmachu sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich w Kościelisku.

Dłuscy zatrudnili uznanych malarzy-‑dekoratorów, wśród których wyróżnić należy: Karola Frycza i Henryka Uziembłę – członków krakowskiego Towarzystwa „Polska Sztuka Stosowana” oraz działającego poza jego strukturami – Jana Rembowskiego, mieszkającego od 1903 roku w Zakopanem i leczącego się w zakładzie. W latach 1909–1910 artystom tym powierzono przygotowanie pomieszczeń rekreacyjnych służących „nieszkodliwym dla zdrowia rozrywkom”. I tak: czytelnia z biblioteką wyposażone zostały przez Frycza, salon muzyczny przeobrażono zgodnie z wizją Uziembły, a reprezentacyjny salon teatralny oraz poprzedzający go przedsionek z klatką schodową urządził Rembowski.

Pokaz obrazów Rembowskiego w willi „Atma” w Zakopanem wzbogacony został wybranymi reprodukcjami fotografii z ok. 1910 roku.

Druga odsłona wystawy czasowej w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem od 21 marca do końca 2023 roku.

Kuratorka Irena Buchenfeld

Źródło: MNK

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...