Po ponad 30 latach do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie powróciła zabytkowa ikona z przedstawieniem Archanioła Michała. Zwrot był możliwy dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Warmii i Mazur ze stroną niemiecką.
Ikona, przedstawiająca Archanioła Michała w srebrnej ramie zdobionej w technice filigranu i emalii, jest datowana na II poł XVI wieku. To pierwszy zwrot skradzionego dzieła sztuki na podstawie przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, przy którym wykorzystano system informacji o rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, tzw. system IMI.
Ikona została skradziona z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie w grudniu 1990 r., wraz z 28 innymi ikonami. W lipcu 2020 r. pracownik Wydziału ds. Restytucji MKiDN rozpoznał ją na dostępnej on-line ekspozycji w Muzeum Ikon w Recklinghausen. Była częścią kolekcji sztuki wschodnio chrześcijańskiej, głównie greckich i rosyjskich ikon drewnianych, którą miastu Recklinghausen podarował dr Reiner Zerlin.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wykorzystując system informacji o rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, zwróciło się w sprawie ikony do Ministerstwa Kultury i Nauki Nadrenii Północnej-Westfalii. Strona niemiecka potwierdziła, że faktycznie jest to poszukiwane przez Polskę dzieło sztuki, a Muzeum Ikon w Recklinghausen zgodziło się je oddać. Po ponad 30 latach dzieło wróciło do Muzeum.