czwartek, 19 grudnia, 2024

Zajrzyj do zespołu poszpitalnego Bożego Ciała

Chcesz zobaczyć, jak postępują prace w zespole poszpitalnym Bożego Ciała u stóp Góry Gradowej? Hevelianum zaprasza w sobotę, 14 października, na dzień otwarty. Będzie można wejść do remontowanych zabytkowych budynków, porozmawiać z osobami zaangażowanymi w realizację projektu, posłuchać opowieści o historii tego wyjątkowego miejsca i zwiedzić sąsiadujący z zespołem kościół pw. Bożego Ciała.

– Prace budowlane i wykończeniowe będą jeszcze trwały około rok, ale już dziś zapraszamy Państwa do środka budynków. Pokażemy, jak zmienia się to miejsce i opowiemy o naszym pomyśle na jego funkcjonowanie w przyszłości – zachęca Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Zapraszam na dzień otwarty wszystkie mieszkanki i mieszkańców Gdańska. Chcielibyśmy, aby remontowany kompleks budził u Państwa tyle pozytywnych emocji, co ponownie otwarty w 2021 roku Dom Zdrojowy w Brzeźnie.

Już 14 października w godzinach 10–15 wszyscy zainteresowani będą mogli zajrzeć do środka wybranych budynków kompleksu, wysłuchać opowieści o jego historii i  relacji inwestycji, a także zwiedzić sąsiadujący z zespołem kościół pw. Bożego Ciała.

Osoby mieszkające wcześniej w tym miejscu lub posiadające zdjęcia je przedstawiające proszone są o kontakt na adres mailowy: historia@hevelianum.pl. Hevelianum chce wspólnie odtworzyć współczesną historię tego zakątka miasta.

Zespół poszpitalny Bożego Ciała to kolejna prowadzona przez centrum nauki Hevelianum rewitalizacja zabytkowych budynków w Gdańsku. Trzy odnowione obiekty staną się integralną częścią tętniącego życiem Hevelianum. Dla mieszkańców i przyjezdnych otworzy się tam przestrzeń edukacji ekologicznej połączona z ogrodem zielnym, hotel i miejsce spotkań. Zakończenie prac rewitalizacyjnych planowane jest na drugą połowę 2024 roku.

Udział we wszystkich aktywnościach jest bezpłatny.

Program dnia otwartego zespołu poszpitalnego Bożego Ciała 

Sobota, 14 października, godz. 10.00–15.00, ul. 3 Maja 21 | tryb ciągły

  • Relacje z inwestycji

Pokaz filmów i zdjęć przedstawiających postęp prac na budowie, ale nie tylko….

  • Co słychać na budowie?

Oprowadzanie po zespole poszpitalnym Bożego Ciała przez osoby zaangażowane w realizację projektu.

  • Spotkania z historią

Opowieści historyka o dawnej funkcji zabytkowego kompleksu Pracownia przyrodnika. Rozmowy o przyrodzie z edukatorami edukatorami Hevelianum.

  • Ojciec Teodor

Zwiedzanie kościoła polskokatolickiego pw. Bożego Ciała z jego proboszczem

O INWESTYCJI | Hevelianum. Zespół poszpitalny Bożego Ciała

Szpital Bożego Ciała powstał pod koniec XIV wieku jako leprozorium, czyli szpital przeznaczony dla osób trędowatych. W późniejszym czasie pełnił funkcję przytułka dla osób starszych, chorych i samotnych. Po rewaloryzacji stanie się strefą edukacji przyrodniczej, a w budynkach znajdą się miejsca noclegowe, księgarnio-kawiarnia z przestrzenią na organizację kameralnych spotkań i wystaw oraz punkt informacji o ofercie Hevelianum.

Miasto Gdańsk podpisało umowę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania zespołu poszpitalnego Bożego Ciała w październiku 2021 roku. Generalnym wykonawcą jest gdańska firma Poleko, mająca duże doświadczenie w realizacji remontów zabytkowych obiektów. Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Modernizacja i przystosowanie zespołu poszpitalnego Bożego Ciała do nowych celów, wraz z zagospodarowaniem otaczającego go ogrodu, to koszt ok. 37 mln zł. Środki pochodzą z budżetu miasta i Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

Dorota Kucharczyk
Hevelianum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...