Tutaj nawet w zimie są kolorowe kwiaty – mowa o słynnej nie tylko w Polsce wsi Zalipie, gdzie odbyła się promocja nowej książki „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego”.
Bogato ilustrowane wydawnictwo przedstawia trwający już ok. 130 lat fenomen zdobienia wzorami kwiatowymi domów, budynków gospodarczych czy przedmiotów. Ta unikatowa w skali Europy tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, zazwyczaj z matki na córkę.
W liczącej 320 stron książce znalazło się ponad 850 zdjęć, w tym wiele archiwalnych, na których można podziwiać unikatowe malarstwo, oryginalne wzory i poznać styl ponad stu malarek.
– Prezentacja zatrzymuje w kadrze pamięci dawny czas, upamiętnia i honoruje dawne malarki i pokazuje współczesne malarki, ich wyjątkowy artystyczny dorobek – podkreśla autorka książki, etnolog Urszula Gieroń, która od ponad 40 lat pracuje w Muzeum Etnograficznym – oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Podczas promocji wydawnictwa w Domu Malarek w Zalipiu dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej Kazimierz Kurczab uroczyście przekazał książki malarkom, ich rodzinom, spadkobiercom. W ramach wydarzenia odbył się koncert zespołu ludowego z Powiśla Dąbrowskiego w składzie: Joanna Piątek – skrzypce, Wojciech Król – akordeon i Maciej Maliczowski – kontrabas.
Wśród osób, które otrzymała książkę jest m.in. Ewelina Tarka należąca do młodszego pokolenia malarek.
– Malowanie daje mi spokój i radość, w naszej rodzinie ta tradycję rozpoczęła babcia. Mam nadzieję, że kiedyś moje dzieci też będą malować – mówi Ewelina Tarka.
Wydawnictwo trafi także do miejscowych szkół, bibliotek, instytucji kulturalnych w kraju.
Szczególna uwaga w książce poświęcona została wiodącym zalipiańskim malarkom, nestorkom malowania Felicji Curyłowej i Stefanii Łączyńskiej, a także obiektom muzealnym w skansenie – Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu. Publikacja licząca 320 stron posiada na końcu indeks malarek ułożony alfabetycznie z odnośnikami do stron oraz tłumaczenie streszczenia na język angielski.
„Malarki z Powiśla Dąbrowskiego” wydało Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Projekt zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Przypomnijmy, że od ponad 70 lat tradycja zdobienia gospodarstw na Powiślu Dąbrowskim jest podtrzymywana dzięki konkursowi sztuki ludowej „Malowana Chata”. Co roku po uroczystości „Bożego Ciała” około 100 osób z regionu na ścianach swoich domów maluje nowe motywy roślinne, które ocenia i nagradza komisja konkursowa złożona m.in. z etnografów.
Atrakcją turystyczną w Zalipiu jest prowadzony przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej mini skansen „Zagroda Felicji Curyłowej”, który odwiedza tysiące turystów.
U. Gieroń, „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego”, Tarnów 2024.
WYDAWCA: Muzeum Ziemi Tarnowskiej
ISBN 978-83-62719-70-9
Mirosław Biedroń