niedziela, 18 maja, 2025

Zalipie – wieś malowana. Zalipie – maľovaná  dedinka

„Malowana wieś” Zalipie stała się inspiracją dla młodych twórców z Polski i Słowacji podczas międzynarodowego pleneru malarskiego. To, co zobaczyli, poczuli i przenieśli na papier oraz płótno, można teraz oglądać w Tarnowie. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Od 4 do 27 kwietnia 2025 r. w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (Rynek 20) prezentowana jest wystawa prac stworzonych w trakcie pleneru, który odbył się w czerwcu ubiegłego roku w Zalipiu – miejscu, gdzie tradycja i sztuka spotykają się na każdym kroku, a kwiatowe wzory zdobią ściany domów i przedmioty codziennego użytku.

W plenerze wzięli udział uczniowie szkół plastycznych z obu stron granicy – z Państwowych Liceów Sztuk Plastycznych w Nowym Sączu, Nowym Wiśniczu i Zakopanem oraz Szkół Przemysłu Artystycznego w Kieżmarku i Preszowie, a także Państwowej Szkoły Artystycznej w Svidniku.

Na wystawie można zobaczyć ponad 60 prac – pełnych barw, wyobraźni i emocji. To twórczy zapis spotkania młodych artystów z miejscem, które od pokoleń fascynuje swoją historią i dziedzictwem kulturowym. Ekspozycja była wcześniej prezentowana w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Plener i wystawa są częścią międzynarodowego projektu artystycznego realizowanego od 2016 roku przez Samorząd Województwa Małopolskiego. Jego celem jest nie tylko wspieranie talentów plastycznych, ale również budowanie świadomości kulturowej i pogłębianie więzi międzyregionalnych. Projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach współpracy Małopolski z Samorządowym Krajem Preszowskim.

Mirosław Biedroń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...