Na przestrzeni całego roku 2023 w Muzeum Okręgowym w Lesznie podejmowane były działania w ramach realizacji dofinansowanego projektu „Zapraszamy do Muzeum. Po prostu”, dedykowanego osobom ze szczególnymi potrzebami.
Projekt zrealizowano w ramach programu Kultura Dostępna. Dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego (41 000 zł) oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego (13 190 zł).
Podstawowym celem zadania było zwiększanie dostępności do oferty Muzeum Okręgowego w Lesznie wszystkim, niezależnie od ich możliwości fizycznych, percepcyjnych czy intelektualnych. Jako Muzeum pragniemy likwidować krok po kroku bariery w obszarze: widzenia, słyszenia, poruszania się, rozumienia i czucia. Ważny jest dla nas rozwój naszej publiczności w oparciu o model partycypacyjny. Dialog z publicznością jest w centrum podejmowanych przez nas działań także w tym zadaniu. Jako cel tego przedsięwzięcia postawiliśmy sobie także zdobycie rzetelnej wiedzy o skutecznych i wartych zastosowania środkach i sposobach udostępniania naszej oferty. Chcemy się uczyć, uwrażliwiać poprzez szkolenie i dialog z organizacjami wspierającymi osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami. Dążymy, aby osoby ze szczególnymi potrzebami stały się ambasadorami Muzeum, pomysłodawcami i współtwórcami wydarzeń, wystaw, aby poczuły, że Muzeum jest naszym wspólnym miejscem.
Nasze działania są kontynuacją rozpoczętej współpracy w poprzednich latach, szczególnie w 2022 roku w ramach zadnia „Na styku światów”. Postulaty naszych partnerów dalszej kontynuacji współpracy i spotkań w muzeum, na wspólnych spacerach leżą u podstawy projektu „Zapraszamy do Muzeum. Po prostu”.
Zadanie „Zapraszamy do Muzeum. Po prostu” służyło testowaniu i wdrożeniu wypracowanego w projekcie „Kultura bez Barier” modelu zapewniania dostępności oferty i zasobów instytucji kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami w obszarze słuchu, wzroku, rozumienia, czucia i poruszania się. Podczas cyklicznych spotkań spotykaliśmy się zarówno na ekspozycjach muzealnych, wystawach czasowych 2023 roku oraz uczestniczyliśmy w bieżących wydarzeniach muzealnych i spacerach po Lesznie.
Spotkania odbyły się w terminie od kwietnia do grudnia 2023 roku w grupach 10-15 osobowych z każdym partnerem. Uczestnicy poznali przygotowane wystawy czasowe (etnograficzną „Ukraińskie inspiracje. Huculszczyzna”, malarstwa pt. „Podróże malownicze Hanny, Mieczysława i Karola Hebenstreitów”, fotograficzną pt. „Migawki ze świata minionego. Leszczyńskie atelier fotograficzne w latach 1861-1939”), wydarzenia w ramach Roku Tetmajera (Muzeum Okręgowe w Lesznie jest partnerem Muzeum Krakowa). Wspólnie zorganizowaliśmy wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i po raz pierwszy włączyliśmy się w 11. edycję Festiwalu Kultury bez Barier. Odbyły się spacery po leszczyńskiej starówce (kościół pw. św. Mikołaja z mauzoleum Leszczyńskich; kościół św. Jana; kościół św. Krzyża z lapidarium, rynek w Zaborowie). Łącznie odbyło się 38 spotkań dla około 500 osób.
W ramach zadania przygotowane zostały 4 tyflografiki dostępne dotykowo, 3 modele przestrzenne w formie odlewu kompozytowego, 10 obiektów muzealnych zostało opisanych w formie audiodeskrypcji (AD), łatwego tekstu (ETR) oraz opisem tłumaczonym na PJM. Wszystkie powstałe materiały dostępne są na wystawach i stronie www.muzeum.leszno.pl.
We współpracy z pedagogami opracowano zajęcia dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Lesznie przy wykorzystaniu metod komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC).
Ważnym elementem zadnia było szkolenie muzealników w zakresie prostego języka, w celu pisania prostych tekstów. Szkolenie dla muzealników przeprowadziła Fundacja Kultury bez Barier.
Oprócz praktycznej pamiątki w postaci torby materiałowej jakościowymi rezultatami zadania były:
– pełniejsze uczestnictwo w kulturze i dostęp do prezentowanych w muzeum treści;
– poszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej muzeum dla osób z szczególnymi potrzebami;
– integracja środowiska;
– podniesienie świadomości potrzeby dostępności wśród muzealników;
– rozwój publiczności i zrozumienie jej potrzeb;
– budowanie modelu partycypacji w muzeum;
– promocja dziedzictwa kulturowego – zabytków Leszna.
Partnerzy zadania:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niesłyszącym w Lesznie
Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz dom – Nasz Świat”
Polski Związek Niewidomych, Okręg Wielkopolski Koło Leszno
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lesznie
Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Lesznie
Polski Związek Głuchych, Koło w Lesznie
REALIZACJE
W ramach zadania odbyły się oprowadzania i warsztaty przybliżające wystawy czasowe w Muzeum Okręgowym w Lesznie.
SPOTKANIA NA WYSTAWACH CZASOWYCH:
WYSTAWA ETNOGRAFICZNA „UKRAIŃSKIE INSPIRACJE. HUCULSZCZYZNA”
W oprowadzaniu po wystawie udział wzięli:
- Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niesłyszącym:
- 14.04.2023
Fotorelacja TUTAJ
- Warsztaty Terapii Zajęciowej
- 24.04.2023
Fotorelacja TUTAJ
- Polski związek Głuchych
- 19.04.2023
Fotorelacja TUTAJ
- Zespół Szkół Specjalnych
- 06.06.2023
Fotorelacja TUTAJ
- Uniwersytet Trzeciego Wieku
- 25.05.2023
- Polski Związek Niewidomych
- 04.2023
Wystawa malarska pt. „Malarstwo braci Hebenstreitów”.
W oprowadzaniu po wystawie udział wzięli:
- Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niesłyszącym
- 04.08.2023
Fotorelacja TUTAJ
- Warsztaty Terapii Zajęciowej
- 29.08.2023
Fotorelacja TUTAJ
- Polski Związek Głuchych
- 19.09.2023
- Zespół Szkół Specjalnych
- 07.09.2023
- Uniwersytet Trzeciego Wieku
- 14.09.2023
- Polski Związek Niewidomych
- 26.09.2023
Wystawa fotograficzna pt. „Z leszczyńskiego atelier fotograficznego
W oprowadzaniu po wystawie udział wzięli:
- Polski Związek Głuchych
- 24.10.2023
Fotorelacja TUTAJ
- Warsztaty Terapii Zajęciowej
- 22.11.2023
Fotorelacja TUTAJ
- Polski Związek Niewidomych
- 14.11.2023
Fotorelacja TUTAJ
- Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niesłyszącym
- 03.11.2023
Fotorelacja TUTAJ
- Zespół Szkół Specjalnych
- 22.11.2023
- Uniwersytet Trzeciego Wieku
- 23.11.2023
SPACERY EDUKACYJNE:
W ramach zadania dla każdego z partnerów odbyły się oprowadzania po najciekawszych zabytkach Leszna
- Polski Związek Niewidomych wziął udział w spacerze edukacyjnym, podczas którego uczestnicy zwiedzili Rynek i jego kamienice oraz kościoły: św. Mikołaja, św. Krzyża i św. Jana.
- 04.07.2023
Fotorelacja TUTAJ
- Warsztat Terapii Zajęciowej Zaborowo w Lesznie odkrył „Tajemnice kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Zaborowie”
- Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskie Dni Dziedzictwa. Swoją wiedzą dzieliła się historyczka sztuki, Marta Małkus.
- 12.09.2023
Fotorelacja TUTAJ
- Polski Związek Głuchych wraz z kustosz Małgorzatą Gniazdowską odbył spacer po parku Tadeusza Kościuszki. Podczas wydarzenia, uczestnicy dowiedzieli się o dawnych obwarowaniach miejskich.
- 02.10.2023
Fotorelacja TUTAJ
- Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niesłyszącym wzięło udział w zwiedzaniu kościoła św. Krzyża z lapidarium. Opowieść naszej przewodniczki była tłumaczona na polski język migowy
- 06.10.2023
Fotorelacja TUTAJ
- Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zwiedzili i poznawali tajemnice leszczyńskiej bazyliki św. Mikołaj przy prowadzeniu pani Małgorzaty Gniazdowskiej.
- 16.11.2023
Fotorelacja TUTAJ
09.2023 – SZKOLENIE MUZEALNIKÓW W ZAKRESIE PISANIA PROSTYCH TEKSTÓW PRZEPROWADZONE PRZEZ FUNDACJĘ KULTURA BEZ BARIER:
W szkoleniu wzięli udział pracownicy Muzeum Okręgowego w Lesznie, którzy chętnie poznawali zasady i sposoby na tworzenie zrozumiałych i przystępnych tekstów dla naszej publiczności.
Fotorelacja TUTAJ
11.2023 – KOMUNIKACJA ALTERNATYWNA I WSPOMAGAJĄCA (AAC):
We współpracy z pedagogami Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Lesznie opracowane zostały zajęcia na temat legendy powstania miasta Leszna dla uczniów tej szkoły przy wykorzystaniu metod komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC).
10.2023 – FESTIWAL KULTURA BEZ BARIER:
Elementem zadania było przygotowanie wydarzenia w ramach Festiwalu Kultury Bez Barier. Był to spacer „Tajemnice kościoła św. Krzyża i lapidarium w Lesznie” prowadzony przez kustosz Małgorzatę Gniazdowską.
W spacerze po Lapidarium i kościele św. Krzyża wzięło udział Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niesłyszącym
Fotorelacja TUTAJ
09.2023 – SPOTKANIA W RAMACH EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA:
W ramach zadania odbyły się plenerowe zajęcia edukacyjne, podczas których Tomasz Rak opowiadał o postaci Jana Jonstona, lekarza i przyrodnika żyjącego w Lesznie w XVII wieku. Wykorzystano ekologiczne pomoce edukacyjne: puzle, klocki, modele liści, drzew i tropów zwierząt. Wydarzenie zorganizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Fotorelacja TUTAJ
PREZENTACJA OBRAZU WŁODZIMIERZA TETMAJERA PT. „NOC ŚWIĘTOJAŃSKA”:
W związku z ogólnopolskimi obchodami roku Tetmajera (Muzeum Okręgowe w Lesznie było partnerem Muzeum Krakowa w ich organizacji) odbyła się prezentacja obrazu Włodzimierza Tetmajera ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie pt. „Noc świętojańska”. Tematykę przybliżyła Marta Małkus, historyczka sztuki.
W wydarzeniu udział wzięli:
- Polski Związek Głuchych
- 23.05.2023
- Polski Związek Niewidomych
- 23.05.2023
- Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niesłyszącym
- 19.05.2023
Jakub F. Piwoński