piątek, 8 listopada, 2024

Zapraszamy na promocję książki Tłomackie. Miejsce i ludzie!

Zapraszamy na promocję wydanej przez Wydawnictwo ŻIH książki „Tłomackie – miejsce i ludzie” pod redakcją Pawła Fijałkowskiego, który wraz z dr Anną Rosner, autorką jednego z zawartych w publikacji artykułów, będzie gościem spotkania.

Tłomackie – miejsce i ludzie to pierwsza popularnonaukowa monografia poświęcona ulicy Tłomackie – ulicy szczególnie ważnej dla stołecznej społeczności żydowskiej. Publikacja ukazuje dzieje tego miejsca i jego mieszkańców oraz funkcjonujących tu instytucji i organizacji na szerszym tle historii Warszawy, ze szczególnym uwzględnieniem etnicznego i konfesyjnego zróżnicowania stolicy.

Tłomackie poznajemy jako miejsce usytuowane na styku narodów, religii i kultur, jako żydowskie centrum religijne i kulturalne funkcjonujące w chrześcijańskim otoczeniu, w sąsiedztwie parafii ewangelicko-augsburskiej i ewangelicko-reformowanej. Autorzy tekstów przybliżają m.in. genezę oraz rozwój założenia urbanistycznego jurydyki Tłomackie, omawiają przemiany i społeczne znaczenie ulicy Tłomackie na przestrzeni wieków – od czasów najdawniejszych do współczesności.

Autorami tekstów zawartych w książce są dr Bartosz Borys, dr Paweł Fijałkowski, dr Agnieszka Kajczyk, dr Anna M. Rosner i prof. Andrzej Żbikowski.

Książkę można kupić w stacjonarnej i internetowej Księgarni na Tłomackiem.


Mimo że Wielka Synagoga i większa część dawnego Tłomackiego już od dawna nie istnieje, to liczne inicjatywy, za które także odpowiedzialny jest Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, o nim przypominają. Dzięki temu, odwiedzając dziś siedzibę Instytutu, spacerując po wystawach, zatrzymując się w Księgarni na Tłomackiem lub biorąc udział w licznych wydarzeniach popularnonaukowych czy spacerach, mieszkańcy miasta mogą przekonać się o tym, że pamięć o żydowskiej przeszłości Warszawy, choć w pewnych okresach mniej widoczna, przetrwała. Dawne Tłomackie już nie wróci, ale to nowe, pod adresem 3/5, nie zapominając o przeszłości, ma przed sobą przyszłość – fragment tekstu dr. Bartosza Borysa.

Spotkanie obędzie się na żywo w Żydowskim Instytucie Historycznym 25 stycznia 2024 r. o godzinie 18:00.

dr Paweł Fijałkowski – archeolog, historyk i publicysta, doktor nauk humanistycznych; od 35 lat pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym; zajmuje się dziejami Żydów w okresie staropolskim, historią polskiego protestantyzmu, pradziejami Mazowsza oraz homoerotyzmem w kulturze europejskiej. Jest autorem kilkunastu książek oraz kilkuset artykułów na powyższe tematy.

dr Anna M. Rosner – absolwentka historii na Uniwersytecie Warszawskim i The Parkes Institute na University of Southampton. Obecnie zajmuje się badaniem wpływu Holokaustu na demografię Żydów polskich oraz konsekwencji Holokaustu dla lokalnych struktur społeczno-ekonomicznych. Interesuje się historią Żydów brytyjskich.

 Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...