26 lipca (piątek) o godz. 17.00 zapraszamy do Gmachu Głównego na spotkanie promujące Sądecki zielnik etnobotaniczny – najnowszą publikację przygotowaną przez Muzeum Ziemi Sądeckiej.
Inspiracją do przygotowania popularnonaukowego Sądeckiego zielnika etnobotanicznego był słownik Adama Fischera, poświęcony roślinom w wierzeniach i zwyczajach ludowych. Fischer (1889-1943), etnograf i folklorysta związany z Uniwersytetem Jana Kazimierza we Lwowie, uczony zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, redaktor najważniejszych etnograficznych i ludoznawczych pism i serii naukowych tamtych czasów, był też niestrudzonym badaczem. Należał do międzynarodowego komitetu, powołanego w 1929 r. na Zjeździe Filologów Słowiańskich w Pradze, by kierować pracami związanymi z przygotowaniem pierwszego tomu Słownika wierzeń i zwyczajów słowiańskich. Idea ta zakładała też tworzenie archiwów wierzeń ludowych wszystkich narodów słowiańskich. Choć monumentalne dzieło nigdy nie powstało, Fischerowi udało się zgromadzić pokaźny zbiór materiałów na temat botaniki ludowej, pochodzący z terenu całej Polski.
Wstęp Wolny
Więcej informacji na stronie muzeum.
Publikacja została przygotowana w ramach zadania „Drzewo świata – rośliny w kulturze ludowej Sądecczyzny” realizowanego przez nasze Muzeum w latach 2022-2024.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Izabela Szafran