niedziela, 28 kwietnia, 2024

Zbiory Muzeum Warszawy w audioreportażu

Storytel i Muzeum Warszawy rozpoczęły nowy, wspólny projekt „Audioreportaże. Warszawskie opowieści bez fikcji”. Cykl ma być inną niż zwykle lekcją historii.

Audioreportaże przygotowała dziennikarka i reporterka Aleksandra Zbroja.

Forma audio daje ogromne możliwości opowiedzenia historii na nowo, a wręcz przenosi w czasie. Eksponaty z Muzeum Warszawy były dla mnie punktem wyjścia do opowiedzenia historii zainspirowanych sylwetkami postaci, znanych z okresu Powstania Warszawskiego. Chciałam je odkurzyć i dać zastrzyk nowego życia losom, z którymi mogą zidentyfikować się dzisiejsi dwudziesto- i trzydziestolatkowie

mówi autorka.

W ramach cyklu będziemy mogli poznać historie trojga bohaterów: jedynego nigeryjskiego uczestnika Powstania Warszawskiego – Augusta Agboli O’Browna ps. Ali, modelki warszawskiej Syreny – Krystyny Krahelskiej, oraz bohaterki Powstania Warszawskiego – Wandy Traczyk-Stawskiej. Punktem wyjścia do przedstawienia wciągających fragmentów ich wyjątkowych biografii były eksponaty ze zbiorów Muzeum Warszawy: małpka PEEMEK, portret Augusta Agboli O’Browna oraz pomnik warszawskiej Syrenki. Z audioreportaży dowiemy się m.in. jak uczestniczka Powstania Warszawskiego udawała chłopaka, roznosiła wyroki śmierci dla szmalcowników oraz jak strach sparaliżował jej ciało, z jakimi kompleksami walczyła poetka i żołnierka Armii Krajowej – Krystyna Krahelska oraz jak nigeryjski muzyk jazzowy o pseudonimie Ali znalazł się w przedwojennej Warszawie i dlaczego zdecydował się dołączyć do Powstania Warszawskiego.

Dostałam zadanie, by dźwiękowo ożywić pomnik Syrenki autorstwa Ludwiki Nitschowej, portret nigeryjskiego powstańca Augusta Agboli O’Browna, ps. Ali, pędzla Karola Radziszewskiego, oraz zabawkę – małpkę PEEMKA, należącą do Wandy Traczyk-Stawskiej. Chciałam odmłodzić historie tych rzeczy i ludzi, spojrzeć na nie świeżym okiem, niepokornie. Pokazać Syrenkę z Warszawy z perspektywy zakompleksionej dziewczyny, która do niej pozowała, a potem została „niechcący” bohaterką, symbolem siły (której w sobie przecież nie miała) i determinacji, którą zabrała jej melancholia. Chciałam usłyszeć jak grywał na perkusji August Agbola, znany wszystkim jako jedyny nigeryjski uczestnik Powstania Warszawskiego. Podobno zasuwał gwarą warszawską. Co mówił? Chciałam też zapytać Wandę Traczyk-Stawską, kobietę-strzelca(!) w Powstaniu, o jej ukochaną maskotkę, wydobytą przez kolegów ze zgliszczy zniszczonego domu

opowiada A. Zbroja.

Fragmenty audioreportaży od 16 listopada są dostępne na stronie internetowej Muzeum Warszawy – partnera kulturalnego projektu. W całości można ich posłuchać w aplikacji Storytel od 16 listopada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...