czwartek, 7 listopada, 2024

„Żebym zdążył to opowiedzieć” – spotkania z ocalałymi z Auschwitz

Jesienią w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz odbędą się kolejne spotkania z ocalałymi z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz w ramach projektu „Żebym zdążył to opowiedzieć”. Jest on przeznaczony dla młodzieży starszych klas szkoły podstawowej oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych. Gośćmi będą: Lidia Maksymowicz, Maria Stroińska oraz Zdzisława Włodarczyk.

Spotkania odbywają się w Muzeum Auschwitz, w sali audytoryjnej MCEAH. Zainteresowanych nauczycieli prosimy o wypełnienie formularzy online. O udziale w spotkaniu decyduje kolejność nadsyłanych zgłoszeń.

Plan spotkań:

28 września, g. 10.00 – spotkanie Lidią Maksymowicz

Lidia Maksymowicz miała niespełna trzy lata, gdy w grudniu 1943 r. transportem z Mińska na Białorusi razem z matką została deportowana do Auschwitz. W styczniu 1945 r., podczas ewakuacji, matka Lidii została wysłana w głąb Rzeszy do innych obozów, a dziewczynka z grupą dzieci pozostała w Auschwitz II-Birkenau. Zaraz po wyzwoleniu Lidia została zabrana przez małżeństwo Bronisławę i Ryszarda Rydzikowskich z Oświęcimia, którzy ją adoptowali. Prawdziwa matka przeżyła wojnę i próbowała szukać dziecka, udało się to dopiero po kilkunastu latach. Do spotkania doszło w 1962 r.

FORMULARZ REJESTRACYJNY

25 października, g. 10.00 – spotkanie z Marią Stroińską

Maria Stroińska, która do Auschwitz została deportowana gdy miała 12 lat, w sierpniu 1944 r., w transporcie mieszkańców ogarniętej powstaniem Warszawy. Przebywała w Auschwitz do połowy stycznia 1945 roku. Stamtąd została deportowana do Blankenburga pod Berlinem, gdzie doczekała wyzwolenia.

FORMULARZ REJESTRACYJNY

22 listopada, g. 10.00 – spotkanie ze Zdzisławą Włodarczyk

Zdzisława Włodarczyk wraz z rodzicami i młodszym bratem została deportowana do Auschwitz w sierpniu 1944 roku, w pierwszych dniach po wybuchu Powstania Warszawskiego. Tu została też wyzwolona w styczniu 1945 roku.

FORMULARZ REJESTRACYJNY


Wiosną 2022 r. w spotkaniach z uczniami ze szkół powiatu oświęcimskiego wzięli udział Bogdan Bartnikowski, Janina Iwańska oraz Stanisław Zalewski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...