Ferie zimowe w Muzeum Narodowym w Warszawie to różnorodne zajęcia dla dzieci, młodzieży i rodzin. Zapraszamy do wspólnego malowania, słuchania, tworzenia opowiadań i animacji filmowych. Ferie to także doskonała okazja do rodzinnego odwiedzenia wystawy sztuki skandynawskiej „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”.
Namaluj światło Północy
Młodzież i dorosłych zapraszamy na warsztaty malarskie inspirowane twórczością duńskiego artysty Theodora Philipsena, którego obraz Dojenie krów w Meilgård można zobaczyć na wystawie Przesilenie. Artystę w sposób szczególny interesowało światło – mocne, jaskrawe i wyraziste. Uczestnicy warsztatów spróbują oddać ten nastrój w swoich pracach. Będziemy szkicować węglem, malować pastelami na papierze i farbami akrylowymi na płótnie.
Spotkanie odbędzie się w sobotę 11 lutego o godz. 14.30.
Porcelanowe malowanki
Rodzinne warsztaty malowania na porcelanie zorganizowano z myślą o dzieciach w wieku 7–13 lat. Zajęcia rozpoczną się od spaceru w Galerii Sztuki Dawnej, gdzie zaprezentowano liczne przedmioty z porcelany. Dlaczego nazywano ją „białym złotem”? Jaki jest sekret jej powstawania? W jaki sposób rozpoznać prawdziwą porcelanę? Po obejrzeniu porcelanowych zabytków uczestniczki zajęć samodzielnie ozdobią filiżanki.
Warsztaty są częścią cyklu „Matki i córki”, odbędą się 11 lutego o godz. 14.30.
Muzykoterapia w Muzeum
Instrumenty perkusyjne i Galeria Faras z unikalnymi malowidłami czekają na najmłodsze dzieci (1–3 lata) wraz z opiekunami. 14 lutego o godz. 10.30 odbędą się rodzinne warsztaty muzyczne. Podczas zajęć przekonamy się, w jaki
sposób dźwięki mogą pomóc w komunikacji między dziećmi i dorosłymi, jak opowiadać o dziełach sztuki językiem muzyki, a przede wszystkim – jaki terapeutyczny wpływ może mieć ona na każdego.
Wielkie czytanie
Edyta Jungowska, która nagrała audioprzewodnik dla dzieci po wystawie Przesilenie, tym razem zaprasza najmłodszych do zaczarowanego świata książek Astrid Lindgren.
Rodzinne spotkanie czytelnicze odbędzie się 18 lutego o godz. 15.30. Na dzieci i ich opiekunów czekają: Lotta z ulicy Awanturników, Emil ze Smalandii i rudowłosa Pippi. Ale to nie wszystko! Uczestnicy spotkania wcielą się w muchy, potem w siłaczy, posłuchają też ciszy i wyczarują teatralną kurtynę!
Psim tropem
Dziadków z wnukami (w wieku 5–12 lat) zapraszamy na wspólne spacery tematyczne po wystawach. Tym razem będziemy podążać psim tropem. Na obrazach w muzealnych salach poszukamy czworonogów dużych i małych,
merdających ogonami lub z poważną miną pozujących do portretu razem ze swoim właścicielem. Ile psów uda się nam odnaleźć?
Spotkanie odbędzie się 22 lutego o godz.15.30 w ramach cyklu „Sztuka dla wnuka”.
Warsztaty animacji
Starsze dzieci (8–14 lat) mogą wziąć udział w warsztatach animacji poklatkowej i stworzyć etiudy filmowe inspirowane wystawą Przesilenie. Pierwsza część spotkania rozpocznie się spacerem po ekspozycji. Poszukamy
na obrazach takich scen, które potem będziemy mogli wykorzystać do animacji. Następnie, korzystając z metody piksilacji i kolażu, uczestnicy warsztatów stworzą własne animowane dzieła.
Spotkanie odbędzie się 25 lutego o godz. 12.00.
W świecie opowieści
Każdy przynajmniej raz w życiu słyszał muzealnego przewodnika opowiadającego o zabytkowych przedmiotach, dawnych czasach, postaciach z obrazów i ich historiach. A gdyby tak zamienić się rolami i samemu zacząć opowiadać? Dla uczestników warsztatów storytellingowych sztuka stanie się pretekstem do tworzenia własnych historii. Tematem przewodnim warsztatów będzie podróż.
Zajęcia odbędą się 25 lutego o godz. 14.00. Przygotowano je z myślą o dzieciach w wieku 8–12 lat i ich opiekunach.
To tylko niektóre z propozycji Muzeum na ferie zimowe. Pełen program wydarzeń znajduje się na stronie internetowej.
Wystawa „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910” będzie otwarta tylko do 5 marca. Zapraszamy do odwiedzin w ferie zimowe i skorzystania z rodzinnej oferty biletowej Muzeum.