wtorek, 20 maja, 2025

Zmiany w Galerii Faras MNW

Od 15 listopada do połowy grudnia br. Galeria Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego będzie nieczynna z powodu remontu, którego celem jest zwiększenie dostępności MNW dla osób z niepełnosprawnościami. Przestrzeń ekspozycyjna zostanie odnowiona, zostaną wymienione nośniki multimedialne oraz prezentowane na nich treści. Modernizacja galerii wpisuje się w trwający w tym roku Jubileusz Faras.

Na odnowionej wystawie przewidziano także przestrzeń do odpoczynku i lektury, będzie tu można zapoznać się z materiałami o odkryciu przez Polaków katedry w Faras. Dzięki współpracy z Centrum Archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW) zaprosimy także na wirtualny spacer po
współczesnych wykopaliskach prowadzonych na terenie dawnej Nubii.

Faras pozostaje jednym z najbardziej znanych ośrodków średniowiecznej kultury nubijskiej, ale nie jedynym. Dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym w regionie przez badaczy z CAŚ UW odkryto kolejne zabudowania klasztorne w Ghazali i Starej Dongoli. W muzealnej galerii pojawi się stanowisko VR – po
założeniu specjalistycznych gogli zwiedzający będą mogli zobaczyć zrekonstruowane stanowiska archeologiczne w obydwu tych miejscowościach. Taki wirtualny spacer będzie okazją do poszerzenia kontekstu odkrycia w Faras.

W ramach trwającego Jubileuszu Faras Muzeum Narodowe w Warszawie organizuje wiele wydarzeń popularyzujących średniowieczną kulturę nubijską. 9 grudnia tematem przewodnim spotkania z Bożeną Mierzejewską będą faraskie przedstawienia związane z Bożym Narodzeniem, które obecnie znajdują się w Sudańskim Muzeum Narodowym w Chartumie. 16 grudnia o znaczeniu współczesnych badań nubiologicznych i prowadzonych przez polski zespół wykopaliskach w Starej Dongoli opowie dyrektor CAŚ UW, dr hab. Artur Obłuski. Na 17 grudnia zaplanowano z kolei oprowadzanie po Galerii Faras w Polskim Języku Migowym.

Zapraszamy także do zapoznania się z zapisem wybranych spotkań w MNW poświęconych odkryciu w Faras:
– wykład „Legendy do malowideł, podpisy wiernych, epitafia i inne. O znaleziskach tekstowych z polskich wykopalisk w Faras”,
– wykład „Faras – nie tylko katedra”,
konferencja inaugurująca Jubileusz Faras.

Prace techniczne będą prowadzone w ramach zadania „Zwiększenie dostępności MNW dla osób z niepełnosprawnościami” w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Kultury 2021”.

Stanowisko VR w Galerii Faras powstanie dzięki współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...