11 listopada o godzinie 19:00 celebrować będziemy Święto Niepodległości. Koncert Znaczenie Wolności odbędzie się w ramach Festiwalu IUBILAEI CANTUS w Kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu.
WYKONAWCY
Chór Mieszany Katedry Wawelskiej
Dyrygent: Andrzej Korzeniowski
PROGRAM
Wincenty z Kielczy (ok. 1200 – po 1262)
Gaude Mater Polonia
Wacław z Szamotuł (ok. 1524 – ok. 1560)
Modlitwa, gdy dziatki spać idą (Już się zmierzcha…)
Juliusz Łuciuk (1927 – 2020)
O, ziemio polska
Józef Świder (1930-2014)
Moja piosnka (Do kraju tego…) sł. Cyprian Kamil Norwid
Modlitwa do Bogarodzicy (Któraś wiodła…) sł. Krzysztof Kamil Baczyński
Klaudia Rabiega (ur. 1991)
Tota pulchra es Maria
Dona nobis pacem
Znaczenie wolności – prawykonanie utworu
Henryk Mikołaj Górecki (1933 – 2010)
Matko najświętsza z cyklu Pieśni Maryjne
Ach, jak smutne jest rozstanie z cyklu Pieśni Maryjne
CHÓR MIESZANY KATEDRY WAWELSKIEJ
Chór powstał w 2006 roku z inicjatywy obecnego dyrygenta Andrzeja Korzeniowskiego. Poprzez swoją działalność kontynuuje wielowiekową tradycję muzyczną Katedry na Wawelu, wykonując kompozycje wokalno-instrumentalne oraz a cappella od renesansu po XXI wiek.
Chór prowadzi ożywioną działalność koncertową, także w ramach festiwali muzycznych, takich jak 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Loreto, XIV Letni Festiwal Opery Krakowskiej, 45. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie, 22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „GAUDE MATER”, XXIV Festiwal w Vác, I Wambierzyckie Spotkania Muzyczne im. I. Reimanna, Dni Muzyki Chóralnej w Garwolinie czy 34. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. W 2015 roku zespół wziął udział w projekcji filmu Metropolis Fritza Langa, uświetnił śpiewem wizytę Papieża Franciszka w Katedrze na Wawelu (2016), a w 2021 włączył się w obchody pięćsetlecia Królewskiego Dzwonu „Zygmunt” wykonując Mszę C-dur Koronacyjną KV 317 Mozarta. Formacja ma również na koncie wiele nagrań płytowych, w tym zrealizowaną w 2021 roku sesję monograficzną z utworami Klaudii Rabiegi.
Chór jest laureatem m.in.: VIII Ogólnopolskiego Konkursu Caecilianum (I nagroda), V Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Cantate Domino (I nagroda), Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego (I nagroda), Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat 43 (II nagroda) i 50 (Złoty Dyplomu i II nagroda) oraz 34. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi (Grand Prix). W specyfikę działalności zespołu wpisana jest także współpraca z polskimi instytucjami kultury, takimi jak Filharmonie: Krakowska, Podkarpacka, Częstochowska i Śląska, Opera Krakowska, Krakowska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej czy Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Chór współpracuje także z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
ANDRZEJ KORZENIOWSKI
Dyrygent, chórmistrz, wykładowca akademicki, doktor sztuk muzycznych, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Umiejętności dyrygenckie kształcił także podczas kursów mistrzowskich dyrygentury symfonicznej prowadzonych przez Jerzego Salwarowskiego i Gabriela Chmurę. Współpracował z wieloma orkiestrami oraz zespołami chóralnymi, w tym z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną, Państwowym Chórem Filharmonii w Mińsku, Chórem Chłopięcym Filharmonii Krakowskiej i Chórem Polskiego Radia w Krakowie.
W swoim dorobku ma ponad 800 koncertów poprowadzonych w kilku krajach Europy: Ukraina, Litwa, Francja, Hiszpania, Włochy, Watykan, a także nagrania muzyki teatralnej i filmowej zarówno do produkcji polskich, jak i zagranicznych. W 2007 i 2009 roku otrzymał wyróżnienia dla najlepszego dyrygenta w ramach IV i VI Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej w Żorach, a w 2022 został laureatem Nagrody Specjalnej dla Najlepszego Dyrygenta przyznanej przez jury konkursu zespołów chóralnych 34. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi.
Kierownik artystyczny chórów katedralnych w Krakowie. Prowadzi klasę dyrygentury chóralnej na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie od 2016 roku pełni także funkcję prodziekana.
KLAUDIA RABIEGA
Kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie kompozycji prof. Anny Zawadzkiej-Gołosz i prof. Józefa Rychlika.
W 2009 r. przystąpiła do Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej. Współpraca z zespołem zaowocowała licznymi wykonaniami jej utworów w Katedrze na Wawelu, a także na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. W 2021 r. zrealizowane zostało nagranie płyty monograficznej z jej utworami na chór a cappella w wykonaniu Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej. W 2023 r. na zamówienie chóru Cantores Sancti Nicolai napisała dwie kompozycje z przeznaczeniem na płytę z utworami na chór męski.
W kręgu jej szczególnych zainteresowań znalazł swoje miejsce teatr. Skomponowała muzykę do kilku spektakli, wśród których znalazły się takie tytuły, jak Inteligenci Teatru Śląskiego czy Obserwator Teatru Korez. W 2019 r. wzięła udział, jako kompozytorka muzyki na żywo i pianistka, w cyklu „Improwizacje” w Teatrze Nowym w Poznaniu. W 2020 r. wraz z zespołem Impro KRK wystąpiła w improwizowanym pokazie na Scenie Miniatura Teatru im. Juliusza Słowackiego. W krakowskim teatrze odpowiadała za przygotowanie wokalne aktorów do koncertu z okazji 60-lecia Telewizji Kraków (2021) i do spektaklu 1989 (2022). Korepetytor wokalny w Teatrze Ludowym przy premierach spektakli – Iliada w (2022) i „Calineczka (2023).
Laureatka Konkursu Kompozytorskiego na Utwór Chóralny – Niepodległa zorganizowanego przez Akademię Muzyczną w Gdańsku (2019). Zdobyła także III nagrodę w V Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, zorganizowanego w ramach Festiwalu 9. NDI Sopot Classic.
MCK SOKÓŁ