piątek, 4 kwietnia, 2025

Znaleziska archeologiczne dostarczają nowej wiedzy o XVII-wiecznym Göteborgu

W pobliżu Järntorget archeolodzy z Muzeum Miejskiego odkopali fragmenty najstarszych fortyfikacji Göteborga. Zaskakujące i dobrze zachowane 400-letnie znalezisko rzuca nowe światło na wczesną historię miasta.

Kiedy archeolodzy muzeum rozpoczęli wykopaliska w dzielnicy Röda Bryggan (w związku z planowaną w tym miejscu budową osiedla mieszkaniowego), myśleli, że znajdą tu tylko błoto i fragmenty starego bastionu. Kiedy zaczęli kopać, dokonali odkrycia, które „przerysowało” mapę XVII-wiecznego Göteborga i poszerzyło ich wiedzę na temat wczesnej historii obronnej miasta.

– Niemal od razu natknęliśmy się na ogromne, dobrze zachowane drewniane bale z XVII wieku – mówi Tom Wennberg, jeden z archeologów, którzy pracowali przy wykopaliskach latem i jesienią. – Okazało się, że jesteśmy w innym miejscu, niż początkowo sądziliśmy, a drewno w rzeczywistości stanowiło część najstarszych zewnętrznych fortyfikacji Göteborga.

Ogromne bale okazały się mieć 20 metrów długości i nieco ponad pół metra średnicy. Na początku XVII wieku były częścią wąskiej drogi prowadzącej do miasta wzdłuż rzeki Göta. Była ona ważnym elementem umocnień obronnych Göteborga i specjalnie zaprojektowano ją tak wąsko, by ludzie musieli chodzić pieszo.

Odkrycie pokazuje m.in., jakie środki zainwestowano w budowę zewnętrznych umocnień obronnych miasta. Kłody mają 20 metrów długości i 60 centymetrów w podstawie. Inwestycja, którą wówczas poczyniono, była więc ogromna. 

– To był projekt państwowy, który pokazuje, jak ważna była obrona Göteborga i jego handlu – dodaje Tom Wennberg.

Teraz archeolodzy czekają na analizy dendrochronologiczne drewna. Prowadzone są również analizy archeologiczne fosy, aby zobrazować, jak wyglądała ona w XVII wieku. Wyniki zostaną przedstawione w raporcie, który będzie opublikowany na stronie internetowej muzeum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...