sobota, 10 maja, 2025

Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Muzealnej

Pomorskie Nagrody Muzealne są przyznawane od 2015 roku z inicjatywy Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich przy wsparciu samorządu województwa pomorskiego. W tym roku do konkursu zgłoszono 25 projektów z 14 muzeów reprezentujących prawie całe Pomorze. Wnioski do konkursu złożyły muzea m.in. z: Gdańska, Chojnic, Wdzydz, Lęborka, Gdyni,  Słupska, Sztutowa, Bytowa, Starogardu Gdańskiego i Pucka.

Konkurs docenia pracowników pomorskich muzeów oraz osoby, które z nimi współpracują. Ich żmudna i wielomiesięczna praca na ogół pozostaje niezauważana, choć jej efekty, często spektakularne, widoczne są w postaci ogółu propozycji muzealnych oferowanych zwiedzającym. – Pozytywnie odbieram różnorodność zgłoszonych do konkursu projektów. Ta różnorodność podejmowanych inicjatyw pokazuje jak prężne jest muzealnictwo pomorskie. Doceniają to również mieszkańcy oraz turyści odwiedzający nasz region – zaznacza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Decyzją kapituły laureatami Pomorskiej Nagrody Muzealnej za rok 2023 zostali:

  • Joanna Gołofit (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) za wystawę czasową „Brama – ewolucja tradycji bram weselnych przełomu XX i XXI wieku na przykładzie wsi Bierkowo”
  • Dorota Hanowska i Katarzyna Maciejewska (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) za publikację „Spotkaliśmy się w Słupsku. Opowieści osadników”
  • Anna Czarnota, Andrzej Hoja, Mateusz Jasik i Magdalena Jaszcza (Muzeum Gdańska) za wystawę czasową „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość”

Dodatkowo, przyznano cztery wyróżnienia, które otrzymali:

  • dr Marcin Owsiński (Muzeum Stutthof w Sztutowie) za publikację „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945-1946). Opowieść o przemianie”
  • Wojciech Joński (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku) za wystawę czasową „W toni. polskie pojazdy podwodne ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”
  • Magdalena Wałaszewska, Izabela Czołgała i Lech J. Zdrojewski (Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim) za wystawę „Leszek Baczkowski – rzeźbiarz z Kociewia”
  • Ewa Siwek i Marcin Szerle (Muzeum Miasta Gdyni) za publikację „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku” – I tom „Monografii Gdyni”.

W tym roku wartość głównej nagrody została podwyższona i wynosi 15 000 zł dla każdego ze zwycięskich projektów.

Wręczenie Pomorskiej Nagrody Muzealnej za rok 2023 zorganizowane zostało w Białym Spichlerzu w ramach celebrowanego w tym roku jubileuszu 100-lecia muzealnictwa w Słupsku.

Dorota Patzer

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...