poniedziałek, 13 stycznia, 2025

Żubr – wystawa fotografii Jarosława Jakóbczaka

17 stycznia 2025 r., godz. 17.00,
Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej, ul. Lipowa 4
Z powodu remontu parkingu przy Muzeum prosimy o parkowanie wzdłuż ulicy Lipowej. Za utrudnienia przepraszamy.

Majestatyczny. Potężny. Symbol dominacji i wolności. Żubr.

Podlasie jest rajem dla fotografów o każdej porze roku. Jednak to w miesiącach zimowych ukazuje najbardziej intymne i surowe piękno przyrody. Zima otula rozległe tereny z majestatycznymi i wysokimi lasami śniegiem, tworząc dramatyczny kontrast krajobrazu. Dzikie zwierzęta wyróżniają się na tle białych pól i lasów, dając wyjątkową możliwość uchwycenia ich w kadrze.

Żubry należą do najbardziej fascynujących zwierząt zamieszkujących Podlasie. Dostojne, tajemnicze, stanowią nić łączącą nas z pierwotną naturą. Jarosław Jakóbczak uchwycił sceny, które nie tylko pokazują ich piękno, lecz także opowiadają historię tych podlaskich olbrzymów, które muszą stawić czoła surowości sezonu. Jego zdjęcia ukazują wspaniałość natury, a zarazem podkreślają znaczenie zachowania tych krajobrazów i żyjących w nich gatunków dla przyszłych pokoleń.

Wystawa Żubr prezentowana w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa to prawdziwa artystyczna uczta dla miłośników fotografii i podlaskiej natury. Dzięki niej mogą Państwo przeżyć w Muzeum multimedialną podróż do świata tych przywróconych Podlasiu zwierząt oraz podziwiać ciche piękno krajobrazu. Podczas chwil spędzonych na wystawie mają Państwo szansę odkryć, ukryte dla większości z nas, życie stad tych dzikich zwierząt. Patrząc na fotografie żubrów, odnosimy wrażenie, jakbyśmy stali tuż przed nimi. Czujemy, jak para z nozdrzy żubrów przecina rześkie zimowe powietrze.

Jarosław Jakóbczak: Od urodzenia mieszkam w przygranicznym miasteczku Krynki, położonym nieopodal Puszczy Knyszyńskiej. Jestem miłośnikiem przyrody i żubrów – największych ssaków zamieszkujących kontynent europejski. Fotografuję od 15 lat głównie w okolicach miejsca zamieszkania. Swoim obiektywem celuję najczęściej w podlaskie żubry, dlatego przez znajomych z branży fotograficznej jestem nazywany „specjalistą od kryńskich żubrów”. Najchętniej fotografuję o bardzo wczesnym poranku tuż przed wschodem słońca i po nim. Aparat fotograficzny właściwie zawsze mam przy sobie.

Kuratorka wystawy: Iwona Ziniewicz-Kupryciuk
Wystawa pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego Łukasza Prokoryma

Jakub Rajecki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...