piątek, 22 listopada, 2024

Żydowskie Herstorie

Jaki udział miały kobiety w przygotowaniach do powstania w getcie i w samym zrywie? Jakie formy oporu i metody walki wybrały? Które postaci nie zapisały się w historii, a powinny?
Z dr Marią Ferenc, kuratorką wystawy „Korzenie powstania” oraz autorką książki „Każdy pyta, co z nami będzie. Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie”, porozmawia Anna Kowalczyk.
„Żydowskie Herstorie” to cykl czterech comiesięcznych spotkań online z badaczkami i naukowczyniami Żydowskiego Instytutu Historycznego, skupiony wokół losów kobiet żydowskich na ziemiach polskich.
Odkrywamy mało znane lub nieznane postaci i ich dzieje oraz – dotąd pomijaną – kobiecą perspektywę wydarzeń. Bo historia bez herstorii nigdy nie będzie pełna. Spotkania prowadzi Anna Kowalczyk, autorka „Brakującej połowy dziejów. Krótkiej historii kobiet na ziemiach polskich” oraz prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet.Partnerem cyklu spotkań jest Muzeum Historii Kobiet – https://historiakobiet.org
_____
dr Maria Ferenc – socjolożka‚ badaczka Zagłady Żydów‚ pracowniczka Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Koordynatorka projektu badawczego „Encyklopedia getta warszawskiego‚ współredaktorka kilku tomów dokumentów z Archiwum Ringelbluma, autorka książki „Każdy pyta, co z nami będzie. Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie”. Anna Kowalczyk – pisarka i dziennikarka. Autorka bestsellerowej „Brakującej połowy dziejów. Krótkiej historii kobiet na ziemiach polskich ”, pierwszej popularnonaukowej syntezy historii kobiet na ziemiach polskich od paleolitu do współczesności. Fundatorka i pierwsza prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Współautorka spektaklu muzycznego „Das Moderne Maedel” o emancypacji kobiet w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce i Niemczech oraz kursu edukacji herstorycznej dla nauczycielek i nauczycieli „Co wy o nich wiecie?”. Ambasadorka akcji „Gdzie są nasze patronki?” i współautorka Bazy Historii Kobiet.

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...