poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

𝐎𝐫𝐢𝐞𝐧𝐭 𝐰 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐦 𝐳𝐰𝐢𝐞𝐫𝐜𝐢𝐚𝐝𝐥𝐞

𝐙𝐚𝐩𝐫𝐚𝐬𝐳𝐚𝐦𝐲 𝐧𝐚 𝐳𝐰𝐢𝐞𝐝𝐳𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰𝐲 „𝐎𝐫𝐢𝐞𝐧𝐭 𝐰 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐦 𝐳𝐰𝐢𝐞𝐫𝐜𝐢𝐚𝐝𝐥𝐞 – 𝐰𝐩ł𝐲𝐰𝐲 𝐭𝐮𝐫𝐞𝐜𝐤𝐢𝐞 𝐧𝐚 𝐤𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫ę 𝐬𝐚𝐫𝐦𝐚𝐜𝐤ą”, zorganizowanej w roku Jubileuszowym 50-lecia Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Ciechanowskie muzeum w swej nazwie i w działaniach badawczych nawiązuje do historii polskiego sarmatyzmu, kulturowości i tradycji szlacheckiej, które w znacznym stopniu ukształtowane zostały pod wpływem kultury Orientu. Przypadający w tym roku jubileusz 50-lecia muzeum, zbiega się ze 100-leciem proklamowania Republiki Tureckiej i 100. rocznicą podpisania Traktatu Przyjaźni pomiędzy Polską a Turcją i stał się impulsem do powstania tej wystawy. Na ekspozycji zobaczą Państwo zabytki będące dowodem wysokiej kultury artystycznej Turków, z którymi nie tylko przez lata walczyliśmy, ale którzy byli dla nas także inspiracją do rozwoju własnej kultury. Na wystawie podjęliśmy się przedstawienia procesu przenikania się kultur: wpływy na stroje szlacheckie, zapożyczenia językowe, tematy orientalne występujące w polskim malarstwie, obyczajach, a także na części uzbrojenia. Wpływy te zobrazowują przygotowane prezentacje multimedialne i eksponaty wypożyczone od ponad 20 instytucji i prywatnych kolekcjonerów. Na wystawie zostały także udostępnione zdjęcia z wystawy tureckiej z Pałacu Topkapi. Fotografie eksponują kaftany tureckie i przedmioty ze skarbca sułtana. W salach znajdują się także m.in. namiot turecki, tkaniny, pasy kontuszowe, żupany, buty, grafiki, portrety, czy elementy serwisu sułtańskiego, broń, a także rysunki z kolekcji króla Stanisława Augusta.

Kurator wystawy: Nina Matczak

Konsultanci wystawy: dr Beata Biedrońska-Słota, Rafał M. Makarewicz

MECENAS WYSTAWY ORLEN S.A.

Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Wystawa czynna do 31 stycznia 2024 r.

Zabytki na wystawę wypożyczyli /Artefacts for the exhibition were borrowed from

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Muzeum Diecezjalne w Płocku, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, The National Museum in Poznań, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Regionalne w Pułtusku, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Warszawy, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Zamek w Oporowie, Zakład Narodowy im. Ossolińskich / Ossolineum, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Zamek Królewski w Warszawie, Łódzkie Centrum Filmowe, Topkapi Palace -Istanbul, Turkey, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie – współpraca, Stadnina Koni Krasne – współpraca

Andrzej Kołdera (Muzeum Kultury Szlacheckiej Dwór Kopytowa),

Krzysztof Ledwoń (Częstochowa),

Jerzy Hendzlik (Częstochowa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...