sobota, 18 maja, 2024

11 wspaniałych. Znamy finalistów konkursu dla młodych wrocławskich artystów

W czwartek, 3 listopada poznaliśmy finalistów Przegląd Młodej Sztuki „IMPULS”, czyli konkursu organizowanego przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych i firmę Goldenmark. Wszystkie prace finałowe trafią na wystawę zbiorową, którą będzie można podziwiać w stolicy Dolnego Śląska od połowy listopada.

„IMPULS” to wspólne przedsięwzięcie wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta i firmy Goldenmark, dzięki któremu szerokiej publiczności zaprezentowane zostaną najciekawsze indywidualności twórcze młodego pokolenia artystów.

– Do konkursu zaprosiliśmy studentów i absolwentów ASP we Wrocławiu z ostatnich dwóch lat, którzy tworzą dzieła 2D – obrazy, grafiki, rysunki itd. W pierwszym etapie wyłoniliśmy 11 finalistów, których prace pojawiają się na wystawie zbiorowej. A spośród nich wyłonimy zdobywcę nagrody głównej, dla którego ufundowany zostanie roczny program mentorski. Efektem tego programu będzie wystawa indywidualna w jednym z salonów Goldenmark – wyjaśnia dr hab. Beata Mak-Sobota, prorektor ds. dydaktycznych i studenckich wrocławskiej ASP.

11 wspaniałych, młodych twórców

O tym, kto zakwalifikował się do grona finalistów konkursu, zdecydowało w czwartek 3 listopada jury pod przewodnictwem rektora ASP. W składzie jurorskim znaleźli się przedstawiciel władz uczelni, samorządu studenckiego i firmy Goldenmark.

Jurorzy wyróżnili 11 młodych artystów. To (w kolejności alfabetycznej): Joanna Bujak, Aliaksandr Danilkin, Kinga Flasza, Laura Gizicka, Patryk Gmerek, Dominik Jan Gralak, Zuzanna Janosz, Barbara Kudzia, Tomasz Kwiatkowski, Katarzyna Sikorska i Anna Wacławek.

Wszystkie prace, które zakwalifikowały się do finału Przeglądu Młodej Sztuki „IMPULS”, można będzie podziwiać w ramach wystawy zbiorowej w salonie Goldenmark przy ulicy Legnickiej 56 we Wrocławiu od połowy listopada.

– Wierzę, że wystawa finałowa przyniesie wiele wrażeń. Odbiorcy poznają najciekawsze osobowości twórcze wrocławskiego, młodego pokolenia. Artyści zaś zmierzą się, często po raz pierwszy, z realiami funkcjonowania na rynku sztuki – wyborem pracy, stworzeniem opisu czy wyceną. Jako absolwentka ASP wiem, że nie sposób nauczyć się tego na uczelni. Żadna ilość teorii nie zastąpi praktyki, dlatego uważam, że udział w konkursie będzie doświadczeniem, które przyniesie studentom realne korzyści już po opuszczeniu murów akademii – mówi Ida Sielska, pomysłodawczyni projektu i komisarz wystawy.

Zaistnieć na rynku

Jak podkreśla dr hab. Beata Mak-Sobota, uczelnia – dając możliwość zaprezentowania szerszej publiczności prac studentów i świeżo upieczonych absolwentów – chce wspierać ich dążenia do samodzielnego zaistnienia na rynku sztuki. Uczestnicy, którzy weszli do finału konkursu, mają szansę na skomercjalizowanie swoich dzieł.

– Konkurs dał im wyjątkową możność nawiązania kontaktu z mecenatem, usamodzielnienia się w działalności twórczej, poznania komercyjnej strony tworzenia sztuki oraz budowania dorobku artystycznego. Tytułowy impuls ma tu podwójne znaczenie, gdyż ma rozbudzać zainteresowanie odbiorców młodą sztuką, a także dawać początkującym twórcom sposobność otwarcia się na perspektywy związane z rynkiem sztuki – dodaje prorektor ASP.

Goldenmark już od ponad dekady dostarcza produkty, których wspólnym fundamentem są wartości dla pokoleń. Marka współpracuje z uznanymi artystami z Polski i Europy, a salony premium firmy to nie tylko miejsca, w których na klientów czeka pełna gama dóbr trwałych o walorach lokacyjnych. To także wyjątkowe przestrzenie do spotkania z wartościową sztuką, w których organizowane są wernisaże i wystawy twórców zaangażowanych w ten nietuzinkowy projekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...