poniedziałek, 27 maja, 2024

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubowik dnia 9 maja (czwartek) 2024 r. o godz. 18.00 / oficyna dworska przy Kasztelu w Szymbarku.

Wiktoria Dubowik pochodzi z polskiej rodziny Wojnarowskich (matka z domu Błońska). Urodziła się we Lwowie, tam też ukończyła Lwowski Instytut Sztuk Pięknych. Od 1986 roku jest wykładowcą w Katedrze Tkactwa Artystycznego tejże uczelni.
Twórczość Artystki jest różnorodna. Zajmuje się tkactwem artystycznym, ale szczególną uwagę w jej twórczości zwraca nietypowe malarstwo wykonywane rzadko stosowaną techniką, jaką jest batik – obrazy malowane na delikatnym, jedwabnym podkładzie.
Świat Wiktorii Dubowik jest niezwykle bogaty, jej prace odznaczają się ogromną delikatnością, plastyką, artystyczną wyobraźnią i wrażliwością. Tematyka dzieł jest bardzo zróżnicowana; od pejzaży Lwowa – starych uliczek i podwórek, poprzez motywy kwiatowe, czerpane z natury, do motywów religijnych, po tematy inspirowane często historią, a zwłaszcza dziedzictwem kulturowym różnych narodów, którymi artystka jest zafascynowana.
Jak sama mówi: „W dzisiejszym świecie niezwykle szaleńczej gonitwy, zdobywania kosmosu, prób przeniknięcia do przyszłości wirtualnej, oglądam się za siebie na wspaniałą przeszłość, która trwa z muzyce, rzeźbach, obrazach, we wspaniałych figurach i twarzach świętych na ikonach, freskach oraz mozaikach. Widzę tu bezkresne źródło pomysłów artystycznych”.
Swoje prace artystka prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Polsce czy Stanach Zjednoczonych. Jej obrazy znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych.

Wystawa od 9 maja – 9 czerwca 2024 wernisaż – czwartek 9 maja 2024 o godz. 18:00

Miejsce – Ośrodek Konferencyjno – Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku

Barbara Zasowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...