wtorek, 21 stycznia, 2025

13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022

Ekspozycja „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie najlepszą wystawą Pomorza Zachodniego! Najlepszym projektem edukacyjnym okazał się projekt „Ceramiczne dziedzictwo wyspy Wolin” Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, a najlepszym wydawnictwem publikacja Jolanty Aniszewskiej „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. Dziś podczas uroczystej gali w Muzeum Techniki i Komunikacji, już po raz trzynasty, rozstrzygnięto prestiżowy konkurs Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022.

Na konkurs wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – aż 26 wniosków z muzeów z całego województwa. Spośród nich Komisja Konkursowa, w składzie: Bogdana Kozińska, Małgorzata Frymus, Angelika Rotkiewicz oraz Eryk Krasucki, dokonała wyboru najbardziej znaczących wydarzeń w trzech kategoriach tematycznych. To działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna oraz nowa, niezwykle pojemna kategoria – działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna.

Oto szczegóły werdyktu Komisji Konkursowej:

W kategorii działalność wystawiennicza Komisja postanowiła przyznać nagrodę za wystawę „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”, autorstwa Krzysztofa Kowalskiego z Muzeum Narodowego w Szczecinie, za niebanalne wyeksponowanie wymagających zbiorów archeologicznych. 

W kategorii działalności wystawiennicza Komisja postanowiła przyznać ponadto dwa wyróżnienia za:
– wystawę „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie”, autorstwa Piotra Tarnawskiego z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, za wielowątkową próbę opowiedzenia historii kolegiaty, 
oraz:
– cykl wydarzeń „Posteralia” w Muzeum w Koszalinie, autorstwa Ireny Przymus, za koncepcję nowego spojrzenia na plakat i ciekawą realizację jego pierwszej odsłony. 

W kategorii działalność edukacyjna Komisja postanowiła przyznać nagrodę za projekt „Ceramiczne dziedzictwo wyspy Wolin” zrealizowany w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, autorstwa Karoliny Gołębiowskiej i Anny Molskiej przy współpracy z dr Karoliną Kokorą, za twórcze podejście do trudnego tematu zdekonstruowanych artefaktów.

W kategorii działalność edukacyjna Komisja postanowiła przyznać dwa wyróżnienia za:
– zeszyty edukacyjne „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” oraz „Średniowiecze na wyciągnięcie ręki. Ukryte znaczenia w sztuce XVI i XVII wieku”, autorstwa Krystyny Milewskiej z Muzeum Narodowego w Szczecinie, za konsekwentne utrzymanie przez Autorkę wysokiego poziomu oferty edukacyjnej,
– za projekt „Ciekawe miejsca i zabytki Karlina” zrealizowany w Muzeum Ziemi Karlińskiej, autorstwa Krystiana Zalewskiego, za pomysłowość i wielki entuzjazm w przybliżaniu dziejów niewielkiego miasta.

W kategorii działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna Komisja postanowiła przyznać nagrodę Jolancie Aniszewskiej, autorce książki „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”, wydanej przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie oraz Bogucki Wydawnictwo Naukowe, za wyjątkową dokumentacyjną skrupulatność i pisarską umiejętność opowiedzenia o przełomowym czasie wojny i powojnia.

W kategorii działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna Komisja postanowiła przyznać również wyróżnienie Karolowi Matusiakowi z Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, pomysłodawcy i koordynatorowi przedsięwzięcia „Realizacja projektu powstania kopii płyty erekcyjnej księcia Barnima XI”, za kreatywność w przywracaniu świetności zamku darłowskiego.  Nagrody finansowe zostały ufundowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego. Konkurs objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Daniel Źródlewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...