niedziela, 22 grudnia, 2024

17. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

czas: 9 i 10 czerwca 2023 r. (piątek i sobota), godz. 17.00 miejsce: Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim, 82-410 Stary Targ koszt: wstęp bezpłatny
9.06.2023 (piątek) / godz. 17.00

Recital fortepianowy
Marek Bracha – fortepian

Tellefsen/Chopin. Przenikanie.
Recital komentowany, przygotowany z okazji 200-lecia urodzin Thomasa Tellefsena – kompozytora, pianisty i pedagoga norweskiego, ucznia i przyjaciela Fryderyka Chopina. Podczas recitalu Marek Bracha zinterpretuje kompozycje obu twórców, ukazując ich wspólną myśl muzyczną. Między utworami pianista opowie o kontekście historycznym i okolicznościach ich powstania, a także podzieli się ciekawostkami z życia kompozytorów.

PROGRAM

Thomas Tellefsen
4 Mazurki op. 3
Nokturn Ges-dur op. 39
Walc Des-dur op. 27
Ballada c-moll op. 28

Fryderyk Chopin
Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
Walc As-dur op. 34 nr 1
Ballada g-moll op. 23
4 Mazurki op. 17

Marek Bracha – pianista wykształcony w Warszawie i Londynie, koncertujący w Europie, obu Amerykach i Azji – w takich salach, jak Carnegie Hall (Nowy Jork), National Center for Performing Arts (Pekin), Salamanca Hall (Gifu, Japonia), Cadogan Hall (Londyn) a także w rodzimych: NOSPR, NFM czy Filharmonii Narodowej. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2012), Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera (2011) oraz studiów podyplomowych na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera (2012).

Autor recitali komentowanych (lecture recitals) łączących muzykę ze słowem, wprowadzających pozamuzyczne konteksty utworów i historię ich powstawania. Co roku tworzy nowy program koncertowy – do wcześniejszych projektów o „Balladach i Romansach”, czy „Jewish Mazurkas”, w 2023 roku opracował recital z utworami Fryderyka Chopina i jego ucznia Thomasa Tellefsena, obchodzącego 200. rocznicę urodzin.

Komentator telewizyjny i radiowiec, od wielu lat zapraszany do grona ekspertów komentujących m.in. przesłuchania Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina przez TVP Kultura, II Program Polskiego Radia oraz Polskie Radio Chopin, w którym prowadzi także cotygodniową autorską audycję „Muzycy o Chopinie”.

Juror krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych. W 2022 r przewodniczył jury konkursu „Młody Muzyk Roku” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lutym 2023 roku uczestniczył w pracach jurorskich przy Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Hanowerze. Współzałożyciel i kurator dorocznego festiwalu muzyki kameralnej WarszeMuzik, odbywającego się w przestrzeni publicznej Warszawy, w wybranych ocalałych podwórkach na obszarze byłego getta. Pokłosiem festiwalu są dwie płyty z utworami Mieczysława Wajnberga. Do dokonań fonograficznych pianisty należą także wydana przez NIFC solowa płyta z utworami Fryderyka Chopina oraz album „Modern Soul” nagrany ze skrzypaczką Agatą Szymczewską.

Artysta jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i pedagogiem w liceum muzycznym Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie. Regularnie prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie w kraju i za granicą, m.in. w Japonii, Chinach czy na Tajwanie, także na fortepianach historycznych.


10.06.2023 (sobota) / godz. 17.00

Koncert jazzowy
WWS Trio

Zespół wystąpi w składzie:
Andrzej Wojciechowski – klarnet
Ignacy Jan Wiśniewski – fortepian
Jarosław Stokowski – kontrabas

Chopin na jazzowo.
Podczas koncertu wysłuchamy muzyki inspirowanej wybranymi kompozycjami Fryderyka Chopina, wykonywanej w klimacie liryki jazzowej z elementami sonoryzmu.

PROGRAM

Program koncertu zawiera jazzowe opracowania muzyki Fryderyka Chopina. Usłyszymy transkrypcje m.in. takich utworów, jak preludia, pieśni, walce, a także III część Sonaty wiolonczelowej g-moll. Wszystkie utwory będą komentowane przez wykonawców podczas występu.

Andrzej Wojciechowski – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, solista klarnecista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, z którą pod batutą Wojciecha Rajskiego nagrał Concerto per clarinetto Krzysztofa Pendereckiego. Nominowany do nagrody Fryderyków album został wydany w lutym 2020 roku.

Andrzej Wojciechowski jest członkiem „Polskiego Zespołu Basethornowego”, współtworzy również „Gdańskie Trio Stroikowe” oraz trio fortepianowe „Baltic Trio”. Jako solista i kameralista koncertował w krajach Ameryki Północnej, Afryki i Azji oraz w większości krajów Europy. W dorobku artysty znajduje się szereg nagród i wyróżnień uzyskanych w konkursach w Polsce i za granicą. Był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W grudniu 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk muzycznych. Obecnie jest profesorem klasy klarnetu w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Ignacy Jan Wiśniewski – pianista jazzowy, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, aranżer i akompaniator. Jest absolwentem klas fortepianu klasycznego prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował również w Hochschule fur Musik, Theater und Medien Hannover w Niemczech oraz Academie Musicale de Villecroze we Francji. Współzałożyciel kwartetu jazzowego „Almost Jazz Group” oraz lider grupy „Ignacy Wiśniewski Trio”.

Od 2009 artysta jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie pracuje ze studentami specjalności Musical oraz Jazz i Muzyka Estradowa. W 2015 roku był nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w dziedzinie kultury. W 2018 roku został stypendystą programu „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2022 roku otrzymał stopień naukowy doktora sztuki oraz honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Jarosław Stokowski – kontrabasista i gitarzysta basowy. Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie kontrabasu Sebastiana Wypycha oraz Janusza Dobrowolskiego. Zdobywał doświadczenie grając jednocześnie muzykę klasyczną i rozrywkową. Ma na swoim koncie kilkanaście albumów oraz nagrań radiowo-telewizyjnych.

Jako kontrabasista klasyczny współpracował z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Bałtycką, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Symfoników Gdańskich. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Teatrem Miniatura.

Koncertował oraz nagrywał z zespołem „World Orchestra” Grzecha Piotrowskiego. Jest głównym kontrabasistą i basistą zespołów „Zagan Acoustic”, „Meadow Quartet”, „Adam Wendt Acoustic Set”, „Rafał Grząka Trio”. Współtworzy zespół Krystyny Durys, Emilii Komarnickiej-Klynstra, Renaty Irsy, Pawła Ruszkowskiego i Joanny Nawrot.

Koordynator: kurator Maciej Kraiński

Współorganizatorzy:
Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Koło w Gdańsku
Zadanie publiczne współfinansowane przez Powiat Sztumski
Gmina Stary Targ
Gmina Dzierzgoń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...