niedziela, 21 lipca, 2024

17. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

czas: 9 i 10 czerwca 2023 r. (piątek i sobota), godz. 17.00 miejsce: Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim, 82-410 Stary Targ koszt: wstęp bezpłatny
9.06.2023 (piątek) / godz. 17.00

Recital fortepianowy
Marek Bracha – fortepian

Tellefsen/Chopin. Przenikanie.
Recital komentowany, przygotowany z okazji 200-lecia urodzin Thomasa Tellefsena – kompozytora, pianisty i pedagoga norweskiego, ucznia i przyjaciela Fryderyka Chopina. Podczas recitalu Marek Bracha zinterpretuje kompozycje obu twórców, ukazując ich wspólną myśl muzyczną. Między utworami pianista opowie o kontekście historycznym i okolicznościach ich powstania, a także podzieli się ciekawostkami z życia kompozytorów.

PROGRAM

Thomas Tellefsen
4 Mazurki op. 3
Nokturn Ges-dur op. 39
Walc Des-dur op. 27
Ballada c-moll op. 28

Fryderyk Chopin
Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
Walc As-dur op. 34 nr 1
Ballada g-moll op. 23
4 Mazurki op. 17

Marek Bracha – pianista wykształcony w Warszawie i Londynie, koncertujący w Europie, obu Amerykach i Azji – w takich salach, jak Carnegie Hall (Nowy Jork), National Center for Performing Arts (Pekin), Salamanca Hall (Gifu, Japonia), Cadogan Hall (Londyn) a także w rodzimych: NOSPR, NFM czy Filharmonii Narodowej. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2012), Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera (2011) oraz studiów podyplomowych na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera (2012).

Autor recitali komentowanych (lecture recitals) łączących muzykę ze słowem, wprowadzających pozamuzyczne konteksty utworów i historię ich powstawania. Co roku tworzy nowy program koncertowy – do wcześniejszych projektów o „Balladach i Romansach”, czy „Jewish Mazurkas”, w 2023 roku opracował recital z utworami Fryderyka Chopina i jego ucznia Thomasa Tellefsena, obchodzącego 200. rocznicę urodzin.

Komentator telewizyjny i radiowiec, od wielu lat zapraszany do grona ekspertów komentujących m.in. przesłuchania Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina przez TVP Kultura, II Program Polskiego Radia oraz Polskie Radio Chopin, w którym prowadzi także cotygodniową autorską audycję „Muzycy o Chopinie”.

Juror krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych. W 2022 r przewodniczył jury konkursu „Młody Muzyk Roku” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lutym 2023 roku uczestniczył w pracach jurorskich przy Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Hanowerze. Współzałożyciel i kurator dorocznego festiwalu muzyki kameralnej WarszeMuzik, odbywającego się w przestrzeni publicznej Warszawy, w wybranych ocalałych podwórkach na obszarze byłego getta. Pokłosiem festiwalu są dwie płyty z utworami Mieczysława Wajnberga. Do dokonań fonograficznych pianisty należą także wydana przez NIFC solowa płyta z utworami Fryderyka Chopina oraz album „Modern Soul” nagrany ze skrzypaczką Agatą Szymczewską.

Artysta jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i pedagogiem w liceum muzycznym Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie. Regularnie prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie w kraju i za granicą, m.in. w Japonii, Chinach czy na Tajwanie, także na fortepianach historycznych.


10.06.2023 (sobota) / godz. 17.00

Koncert jazzowy
WWS Trio

Zespół wystąpi w składzie:
Andrzej Wojciechowski – klarnet
Ignacy Jan Wiśniewski – fortepian
Jarosław Stokowski – kontrabas

Chopin na jazzowo.
Podczas koncertu wysłuchamy muzyki inspirowanej wybranymi kompozycjami Fryderyka Chopina, wykonywanej w klimacie liryki jazzowej z elementami sonoryzmu.

PROGRAM

Program koncertu zawiera jazzowe opracowania muzyki Fryderyka Chopina. Usłyszymy transkrypcje m.in. takich utworów, jak preludia, pieśni, walce, a także III część Sonaty wiolonczelowej g-moll. Wszystkie utwory będą komentowane przez wykonawców podczas występu.

Andrzej Wojciechowski – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, solista klarnecista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, z którą pod batutą Wojciecha Rajskiego nagrał Concerto per clarinetto Krzysztofa Pendereckiego. Nominowany do nagrody Fryderyków album został wydany w lutym 2020 roku.

Andrzej Wojciechowski jest członkiem „Polskiego Zespołu Basethornowego”, współtworzy również „Gdańskie Trio Stroikowe” oraz trio fortepianowe „Baltic Trio”. Jako solista i kameralista koncertował w krajach Ameryki Północnej, Afryki i Azji oraz w większości krajów Europy. W dorobku artysty znajduje się szereg nagród i wyróżnień uzyskanych w konkursach w Polsce i za granicą. Był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W grudniu 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk muzycznych. Obecnie jest profesorem klasy klarnetu w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Ignacy Jan Wiśniewski – pianista jazzowy, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, aranżer i akompaniator. Jest absolwentem klas fortepianu klasycznego prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studiował również w Hochschule fur Musik, Theater und Medien Hannover w Niemczech oraz Academie Musicale de Villecroze we Francji. Współzałożyciel kwartetu jazzowego „Almost Jazz Group” oraz lider grupy „Ignacy Wiśniewski Trio”.

Od 2009 artysta jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie pracuje ze studentami specjalności Musical oraz Jazz i Muzyka Estradowa. W 2015 roku był nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w dziedzinie kultury. W 2018 roku został stypendystą programu „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2022 roku otrzymał stopień naukowy doktora sztuki oraz honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Jarosław Stokowski – kontrabasista i gitarzysta basowy. Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie kontrabasu Sebastiana Wypycha oraz Janusza Dobrowolskiego. Zdobywał doświadczenie grając jednocześnie muzykę klasyczną i rozrywkową. Ma na swoim koncie kilkanaście albumów oraz nagrań radiowo-telewizyjnych.

Jako kontrabasista klasyczny współpracował z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Bałtycką, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Symfoników Gdańskich. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Teatrem Miniatura.

Koncertował oraz nagrywał z zespołem „World Orchestra” Grzecha Piotrowskiego. Jest głównym kontrabasistą i basistą zespołów „Zagan Acoustic”, „Meadow Quartet”, „Adam Wendt Acoustic Set”, „Rafał Grząka Trio”. Współtworzy zespół Krystyny Durys, Emilii Komarnickiej-Klynstra, Renaty Irsy, Pawła Ruszkowskiego i Joanny Nawrot.

Koordynator: kurator Maciej Kraiński

Współorganizatorzy:
Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Koło w Gdańsku
Zadanie publiczne współfinansowane przez Powiat Sztumski
Gmina Stary Targ
Gmina Dzierzgoń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...