poniedziałek, 16 maja, 2022

2022: Ludwik XV w centrum uwagi w Pałacu Wersalskim

Z okazji 300. rocznicy koronacji Ludwika XV i powrotu dworu do Wersalu Pałac Wersalski będzie upamiętniał przez cały rok 2022 monarchę, któremu nadano przydomek „Ukochany”, a dziś jest on nieco zapomniany. Specjalna wystawa, odrestaurowanie słynnego zegara Passemant oraz ponowne otwarcie prywatnych apartamentów królewskich pozwolą publiczności lepiej poznać króla, jego osobowość, otoczenie i pasje.

Kim był Ludwik XV? Jakie wykształcenie otrzymał? Jaki był człowiekiem? Jakie miał pasje? Kto znajdował się w jego najbliższym otoczeniu? Jaką rolę odegrał w ruchu twórczości artystycznej swoich czasów? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć twórcy wystawy, którą będzie można oglądać od 18 października do 19 lutego 2023 roku.

Wyjątkowa renowacja  

Częścią obchodów roku Ludwika XV w Wersalu będzie prezentacja ikony zbiorów Pałacu Wersalskiego – zegara astronomicznego zaprojektowanego przez Claude’a-Siméona Passemanta. Jego budowa trwała 36 lat. Najpierw Passemant spędził dwadzieścia lat na opracowywaniu tablic astronomicznych i projektowaniu przekładni, której produkcja zajęła zegarmistrzowi Dauthiauowi dwanaście lat. Jacques Caffieri potrzebował czterech kolejnych na stworzenie szafy z pozłacanego brązu, arcydzieła sztuki rokoko. Zegar został następnie zatwierdzony przez Królewską Akademię Nauk.

W 2022 roku zegar Passemant zostanie poddany gruntownej renowacji w Centrum Badań i Restauracji Muzeów Francuskich (C2RMF). Po raz pierwszy w odnowionej formie zobaczymy go na otwarciu wystawy poświęconej Ludwikowi XV. 

Ponowne otwarcie apartamentów królewskich

W lutym 2022 r. apartament delfina, najstarszego syna Ludwika XV, po siedemnastu miesiącach remontu będzie ponownie dostępny dla publiczności. Mieszczące się na parterze, w centralnym korpusie zamku, mieszkanie delfina jest jednym z najbardziej prestiżowych w dawnej rezydencji królewskiej. Trzy pomieszczenia, które go tworzą – sypialnia, Wielki Gabinet i biblioteka – oferują niepowtarzalny widok na ogrody. Między budową w XVII a XX w. przestrzenie te były wielokrotnie przerabiane, co stopniowo zmieniało jednorodność pomieszczeń i ich wystrój. Obecna renowacja pozwala zbliżyć się do inwentarza wyposażenia znanego w latach 50. XVIII w.

W październiku 2022 roku Pałac Wersalski ponownie otworzy także apartament Madame du Barry, będący symbolem kameralnego Wersalu Ludwika XV. W 1770 r. wdowiec Ludwik XV postanowił zainstalować królewską metresę, hrabinę Barry, w sercu zamku, tuż nad swoim prywatnym mieszkaniem. Umeblowane przez Ange-Jacques Gabriela czternastopokojowe mieszkanie ma powierzchnię ponad 350 m2. Znajduje się na drugim piętrze. Ma wiele wejść, dzięki czemu król mógł dyskretnie odwiedzać swoją kochankę. Na prośbę Madame du Barry, główne pokoje zyskały biało-złoty wystrój, który był przywilejem książąt. W części mieszkania znajdowały się wyjątkowe polichromie. Dzięki żmudnej pracy około pięćdziesięciu rzemieślników: stolarzy, złotników czy sztukatorów, mieszkanie hrabiny będzie mogło odzyskać całe swoje piękno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora