czwartek, 2 maja, 2024

2022 w CMWł: rok pełen wyzwań i sukcesów

Międzynarodowe projekty, nowe wystawy i inicjatywy – to był dla muzeum pracowity rok, ale i czas sukcesów wieńczących intensywną pracę. Co ciekawego wydarzyło się przez ostatnie 12 miesięcy?  Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń 2022 roku.

Bank z nagrodami rozbity!

W mijającym roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otrzymało aż pięć nagród, z czego trzy dla wystawy stałej MIASTO-MODA-MASZYNA. Wśród nich muzealny Oskar, czyli nagroda Sybilla przyznana w 42. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku 2021.

Wcześniej wystawa zdobyła nagrodę w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku 2021 oraz Plaster Kultury 2021.

Nagrodę otrzymała również identyfikacja wizualna wystawy czasowej Ziemia (P)oddana, w konkursie Muzeum Widzialne. Natomiast zmodernizowane, najstarsze skrzydło Białej Fabryki zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany”.

Tysiące zwiedzających

CMWŁ odwiedziło w tym roku ponad 150 000 osób! Najchętniej odwiedzane były wystawy stałe: „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” oraz MIASTO-MODA-MASZYNA. Oprócz nich, w ciągu roku w muzeum można było obejrzeć aż 12 wystaw czasowych! Towarzyszyły im oprowadzania, spotkania tematyczne, warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Od września czynna jest też zabytkowa willa letniskowa Szai Światłowskiego – prawdziwa perełka  Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej, wcześniej niedostępna dla zwiedzających. Mieści się w niej wystawa rodzinna „W kratkę” oraz odbywają się zajęcia edukacyjne.  

Wielkie międzynarodowe święto tkaniny artystycznej

W 2022 roku miała miejsce 17. edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny – wydarzenia o 50-letniej tradycji, które prezentuje najważniejsze dokonania w światowej sztuce tkaniny. Za sprawą Triennale muzeum gościło artystów, krytyków sztuki i pasjonatów tkaniny artystycznej z niemal każdego zakątka świata. Wystawę można oglądać aż do maja 2023 roku.

Biała Fabryka była także przystankiem w podróży gości ze świata showbiznesu, polityki, dyplomacji i mediów, stając się niejednokrotnie planem zdjęciowym, filmowym, miejscem realizacji rozmaitych inicjatyw artystycznych, modowych, koncertów a nawet ślubów. 

Muzeum w dużej mierze ma możliwość rozwoju dzięki dofinansowaniom m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Miasta Łódź. W mijającym roku udało nam się pozyskać ponad 1 400 000 złotych na wystawy, rozbudowę kolekcji i zakup nowych obiektów.

Ze światowym rozmachem

W mijającym roku CMWŁ kontynuowało i nawiązało nowe współprace międzynarodowe, takie jak inicjatywa Textile Culture Net zrzeszająca instytucje zajmujące się tkaniną artystyczną z Polski (CMWŁ), Hong-Kongu, Włoch i Holandii oraz niezależnych kuratorów z różnych stron świata. W ramach tej współpracy na Instagramie prezentowane są cyklicznie wystawy mające wspólny temat przewodni.

W 2022 r. realizowany był również projekt „Struktury przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik”, będący wymianą doświadczeń i praktyk środowisk akademickich z Polski i Norwegii. Efektem tych działań będzie przyszłoroczna wystawa przygotowana przez jej uczestników.

W cieniu wydarzeń w Ukrainie

W ramach wsparcia dotkniętej wojną Ukrainy CMWŁ gościło na rezydencji artystycznej projektantkę mody z Kijowa Jaroslavę Khomenko, która realizowała projekt „Kolekcja stworzona ze zgliszczy. Upcycling jako symbol odrodzenia” zwieńczony wystawą prezentującą projekty ubrań wykonane podczas otwartych warsztatów prowadzonych przez artystkę dla lokalnej społeczności.

Wśród wielu podjętych działań, bardzo istotne okazały się  te związane z wydarzeniami w Ukrainie, zarówno w wymiarze symbolicznym, jak np. zakup pracy „Rain in Ukraine” ukraińskiej artystki Terezy Barabash, która sugestywnie odnosi się do wydarzeń wojennych, jak i w wymiarze realnym, poprzez wsparcie uchodźczyń z Ukrainy i zaoferowanie im tymczasowego domu oraz pracy.

Plany na 2023

Nowy rok zapowiada się równie pracowicie. Już 6 stycznia, w Święto Trzech Króli CMWŁ odchodzi 218. urodziny Ludwika Geyera, założyciela Białej Fabryki. W związku z tym muzeum przygotowało dla zwiedzających wiele atrakcji i wydarzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...