sobota, 4 maja, 2024

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy „Gorlickie ulice – 3 Maja” odbędzie się w piątek 26 kwietnia o godz. 18:00.

„Ulica 3 Maja – gorlicki deptak, najbardziej reprezentacyjna ulica naszego miasta. Dawniej zwana Biecką, gdyż prowadziła do Biecza. Na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, długie lata nosiła nazwę 3 Maja – nazwa ta pojawia się po raz pierwszy w roku 1901. Podczas okupacji niemieckiej przechrzczono ją na Główną (Hauptstrasse) – mimo to gorliczanie nadal określali ją jako 3 Maja. W 1945 roku na cześć święta klasy robotniczej nazwano ją 1 Maja. W latach 50. była ulicą Stalina, a po jego śmierci w 1953 wrócono do nazwy 1 Maja. Transformacja ustrojowa przyniosła powrót do nazwy 3 Maja – takie też miano ulica nosi dzisiaj.

Historia każdej ulicy jest częścią historii miasta. Jak przez soczewkę możemy zaglądnąć w przeszłość oczami mieszkańców. Ci, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami, stają się dla nas przewodnikami – świadkami naszej lokalnej historii…”

Urszula Karasińska, „Gorlickie Ulice – tak je pamiętamy. 3 Maja”.

Wystawa „Gorlickie ulice. 3 Maja” to pierwsza z cyklu wystaw poświęconych gorlickim ulicom oraz miejscom o znaczeniu zarówno historycznym, jak i społecznym. Inspirację do stworzenia wystawy stanowią publikacje Urszuli Karasińskiej, a także cykl wywiadów „Świadkowie lokalnej historii” zrealizowanych dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach. 

Wystawa ta jest jednocześnie zaczynem do stworzenia w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” przestrzeni dedykowanej lokalnej społeczności, kreatywnego forum dialogu miejskiego na rzecz podjęcia zarówno refleksji nad przeszłością, jak i dyskusji o przemianach tożsamości w miastach poprzemysłowych oraz wizją ich rewitalizacji. 

Na ekspozycję składają się muzealia ze zbiorów: Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Regionalnego PTTK im. I. Łukasiewicza w Gorlicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Gabryela w Gorlicach, zaś najliczniejsze archiwalia zostały przekazane ze zbiorów prywatnych kilku gorlickich rodzin tj. fotografie, afisze, korespondencja, dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku.

Wystawa pod honorowym patronatem Rafała Kukli – Burmistrza Miasta Gorlice

Kurator i autor scenariusza: Urszula Karasińska

Partnerzy wystawy: 

Muzeum Regionalne PTTK im. I. Łukasiewicza w Gorlicach oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Gabryela w Gorlicach

Patroni Medialni: Muzeon.pl, Halo Gorlice, Gorlice.24

Barbara Zasowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...