poniedziałek, 25 września, 2023

2023 rok w Muzeum Warszawy – co nas czeka?

Porywająca opowieść o odradzającym się mieście „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”, pierwsza w Polsce wystawa poświęcona ikonie warszawskiej sceny queerowej „Kim Lee. Królowa Warszawy” czy festiwal Warszawa w Budowie w zupełnie nowej formule – to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w 2023 r. w Muzeum Warszawy.

Wystawy czasowe

Warszawa powstała z gruzów. Materiały użyte do powojennej odbudowy pozyskiwane były z ruin, a życie stolicy w latach 1945–1949 toczyło się wokół rozbiórek i przerabiania tego, z czego potem można było budować na nowo. Właśnie o tym opowie wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”, której otwarcie zaplanowano na 30 marca w siedzibie głównej Muzeum Warszawy.

O dalszym rozwoju miasta dowiedzą się uczestnicy obecnego od ponad dekady festiwalu Warszawa w Budowie. Spróbują też znaleźć odpowiedzi na pytania czy wyznaczone kierunki rozwoju są słuszne, z czego wynikają i jak mieszka się w stolicy. Za organizację tegorocznej, piętnastej edycji odpowiada Muzeum Warszawy. Festiwal odbędzie się między 22 września a 22 października, a wystawa w Muzeum Woli z nim związana potrwa do lutego 2024 roku.

W pierwszej połowie roku w Muzeum Woli królować będzie Kim Lee – najsłynniejsza warszawska drag queen. Wystawa kostiumów, elementów stroju, pamiątek, zdjęć i filmów z występów potrwa aż do końca lipca, a ekspozycji towarzyszyć będą wydarzenia specjalne: pokazy filmowe, warsztaty, oprowadzania, spotkania. Wystawę „Kim Lee. Królowa Warszawy” będzie można zobaczyć w oddziale na Woli od 2 lutego.

W drugiej połowie XIX wieku kolej odegrała kluczową rolę w rozwoju prawobrzeżnej Warszawy i okolic, dlatego w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się wystawa „Kolej na Pragę”. Uruchomienie dalekobieżnych dróg żelaznych uczyniło z warszawskiej Pragi ważny węzeł kolejowy. Wystawa będzie czynna od 27 kwietnia.

Wydarzenia specjalne

W tym roku Praga obchodzi swoje 365. urodziny. Z tej okazji od 10 lutego w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędą się m.in. otwarte warsztaty, podczas których będzie można poćwiczyć kaligrafię, naśladując liternictwo i styl, w jakim królewscy urzędnicy sporządzili akt nadania praw miejskich. Będzie można także wziąć udział we wspólnym haftowaniu praskiego sztandaru czy przyjrzeć się uważnie faksymile nadania Pradze praw miejskich – bardzo dokładnej kopii dokumentu, które muzeum prezentuje na wystawie.

W tym roku minie też 70 lat od odbudowy Starówki. W weekend 21–23 lipca 2023 roku Muzeum Warszawy i Centrum Interpretacji Zabytku zaproszą warszawiaków i warszawianki na rodzinne świętowanie. Odbędą się koncerty i spektakle plenerowe, parada, potańcówka, odkrywanie tajemnic odbudowy z konserwatorami oraz liczne spacery, wykłady i gry miejskie.

Przez cały 2023 działać będzie także Kino Syrena, w którym odbędą się cztery cykle filmowe powiązane z wystawami czasowymi w Muzeum Warszawy i oddziałach.

Zajęcia edukacyjne

Muzeum Warszawy zaprasza szkoły na lekcje muzealne, spacery, gry miejskie, oprowadzania, a także zajęcia online oraz realizowane w klasach. Zajęcia łączą treści historyczne, obyczajowe i społeczne. Tematy dotyczą miasta i jego przeszłości, ale też przyszłości i ważnych zagadnień, takich jak postawy obywatelskie czy nowoczesny patriotyzm.

Każda niedziela to w Muzeum Warszawy „Niedziela z opowieścią”. Autorskie oprowadzania po wystawie głównej odkryją jej sekrety, pobudzą wyobraźnię i kreatywność. Przygotowano też nowe propozycje m.in. Młodzieżowy Klub Opowiadaczy, warsztaty architektoniczne, podczas których powstaną makiety, czy warsztaty animacji poklatkowej.

Od 2023 roku raz w miesiącu na wystawie stałej odbywać się będą także oprowadzania dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku (audiodeskrypcja, dotykanie, pomoce dotykowe).

Więcej informacji na temat działalności Muzeum Warszawy znajduje się na stronie internetowej placówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora