5 grudnia na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe Mieczysława Jałowieckiego oraz Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej, którzy spoczęli w Alei Zasłużonych. Pochówek poprzedziła msza święta w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, którą sprawował ksiądz infułat Henryk Kilaczyński, kazanie natomiast wygłosił ksiądz proboszcz parafii Ludwik Kowalski.
W uroczystościach udział wzięli Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt, Sekretarz Stanu i Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Jarosław Sellin, rodzina Jałowieckich oraz przedstawiciele samorządu i mieszkańcy.
Wojciech Labuda, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci w swoim wystąpieniu przypomniał słowa św. Jana Pawła II:
– W swoim znanym chyba wszystkim i słynnym wystąpieniu na Westerplatte skierowanym do młodych, 12 czerwca 1987 roku, zwrócił się właśnie do nich słowami, że każdy w swoim życiu powinien znaleźć Westerplatte, takie swoje Westerplatte. Ale czym to Westerplatte jest i jak je Jan Paweł II zdefiniował? Zdefiniował je po pierwsze jako zespół powinności, obowiązków których trzeba się podjąć, a po drugie jako porządek wartości, porządek praw, które trzeba za wszelką cenę utrzymać, za wszelką cenę obronić. I życie Mieczysława Jałowieckiego realizowało się na tych dwóch płaszczyznach.
Mieczysław Jałowiecki urodził się 2 grudnia 1876 w Syłgudyszkach, zmarł 10 marca 1962 w Beckenham pod Londynem, gdzie został pochowany. Arystokrata, agronom, dyplomata. Pierwszy delegat Rządu Polskiego w Gdańsku. Po zakończeniu I wojny światowej koordynował działania aprowizacyjne w Gdańsku oraz pozyskiwanie dla Polski licznych terenów i nieruchomości. Dzięki jego staraniom na Westerplatte wykupiono kluczowe nieruchomości, które weszły później w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W 1939 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii.
Sprowadzenie do kraju szczątków Mieczysława Jałowieckiego odbyło się z inicjatywy rodziny. Projekt uzyskał wsparcie finansowe ze strony Premiera Mateusza Morawieckiego i realizowany był przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Fundację Polscy Patrioci.