czwartek, 28 marca, 2024

Powrót po latach

5 grudnia na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe Mieczysława Jałowieckiego oraz Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej, którzy spoczęli w Alei Zasłużonych. Pochówek poprzedziła msza święta w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, którą sprawował ksiądz infułat Henryk Kilaczyński, kazanie natomiast wygłosił ksiądz proboszcz parafii Ludwik Kowalski.

W uroczystościach udział wzięli Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt, Sekretarz Stanu i Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Jarosław Sellin, rodzina Jałowieckich oraz przedstawiciele samorządu i mieszkańcy.

Wojciech Labuda, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci w swoim wystąpieniu przypomniał słowa św. Jana Pawła II:

– W swoim znanym chyba wszystkim i słynnym wystąpieniu na Westerplatte skierowanym do młodych, 12 czerwca 1987 roku, zwrócił się właśnie do nich słowami, że każdy w swoim życiu powinien znaleźć Westerplatte, takie swoje Westerplatte. Ale czym to Westerplatte jest i jak je Jan Paweł II zdefiniował? Zdefiniował je po pierwsze jako zespół powinności, obowiązków których trzeba się podjąć, a po drugie jako porządek wartości, porządek praw, które trzeba za wszelką cenę utrzymać, za wszelką cenę obronić. I życie Mieczysława Jałowieckiego realizowało się na tych dwóch płaszczyznach.


Mieczysław Jałowiecki urodził się 2 grudnia 1876 w Syłgudyszkach, zmarł 10 marca 1962 w Beckenham pod Londynem, gdzie został pochowany. Arystokrata, agronom, dyplomata. Pierwszy delegat Rządu Polskiego w Gdańsku. Po zakończeniu I wojny światowej koordynował działania aprowizacyjne w Gdańsku oraz pozyskiwanie dla Polski licznych terenów i nieruchomości. Dzięki jego staraniom na Westerplatte wykupiono kluczowe nieruchomości, które weszły później w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W 1939 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii.

Sprowadzenie do kraju szczątków Mieczysława Jałowieckiego odbyło się z inicjatywy rodziny. Projekt uzyskał wsparcie finansowe ze strony Premiera Mateusza Morawieckiego i realizowany był przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Fundację Polscy Patrioci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...

Marzanna 17.03.2024. w Muzeum Młynarst...

Miejsce: Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu (M...

Purimowe oprowadzanie kuratorskie

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie plenerowej „Serce tamtego miasta. Kolekc...