sobota, 20 kwietnia, 2024

300-letnie miłosne wyznanie wyhaftowane włosami na ekspozycji w London Docklands

300-letnie prześcieradło z wyszytym ludzkimi włosami miłosnym przesłaniem jest jednym z najbardziej fascynujących obiektów, które zostaną wystawione w Museum of London Docklands, w ramach nowej wystawy Egzekucje. Jej otwarcie zaplanowano na październik.

Eksponat, który nigdy wcześniej nie był pokazywany, to pełen miłości hołd złożony przez Annę Marię Radclyffe ku pamięci jej męża, Jamesa Radclyffe, trzeciego hrabiego Derwentwater i wnuka Karola II. Został on ścięty za zdradę stanu 24 lutego 1716 roku.

Misternie zdobiony kwiatami, liśćmi i dużym wieńcem w kształcie serca napis jest pieczołowicie wyhaftowany ludzkimi włosami. Włosy, których używała Anna, mogły należeć do niej, ale też do jej męża, a być może spleciono je razem. Wiadomo, że Annie pozwolono po egzekucji zaopiekować się ciałem męża, w tym jego odciętą głową, więc miała możliwość obcięcia mu kosmyków włosów.

Mający w chwili egzekucji zaledwie dwadzieścia sześć lat sir James Radclyffe został skazany na śmierć za udział w pierwszym buncie jakobitów. Jego historia została uwieczniona w bestsellerowej powieści Sir Waltera Scotta Rob Roy (1817).

Wystawa Egzekucje, która zostanie otwarta 14 października w Museum of London Docklands, będzie badać fenomen publicznych egzekucji. Pokaże je poprzez historie i przedmioty należące do osób, które zginęły, lub były świadkami tych wydarzeń w latach 1196-1868.

W Londynie, częściej niż w jakimkolwiek innym brytyjskim mieście, odbywały się najbardziej głośne publiczne egzekucje. Od Smithfield po Southwark, od Banqueting House po Newgate Prison – egzekucje na stałe wpisały się w krajobraz Londynu. Nawet dzisiaj w stolicy wciąż można dostrzec ślady tej niewygodnej przeszłości.

Wystawa, przedstawiając rzadko opowiadane, a często tragiczne ludzkie historie stojące za tymi wydarzeniami, ukaże społeczny, kulturowy i ekonomiczny wymiar publicznych egzekucji na przestrzeni 700 lat. Obejmie szereg fascynujących obiektów, w tym kamizelkę, którą miał na sobie król Karol I, kiedy został stracony, portrety „sławnych przestępców” i listy skazanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...