sobota, 28 stycznia, 2023

Niemieckie Muzeum Historyczne w Berlinie

Niemieckie Muzeum Historyczne jest narodowym muzeum historii Niemiec. Jak przystało na muzeum narodowe – mieści się w historycznym centrum Berlina.

Niemieckie Muzeum Historyczne zostało założone w 1987 roku przez ówczesną Republikę Federalną Niemiec i kraj związkowy Berlin. W ramach traktatu o zjednoczeniu Niemiec budynki i zbiory Muzeum Historii Niemiec (MfDG), centralnego muzeum historycznego NRD, zostały przekazane do Niemieckiego Muzeum Historycznego. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku Niemieckie Muzeum Historyczne stało się w pełni niemieckim muzeum historii.

Oprócz obiektów pozyskanych z MfDG, muzealna kolekcja Niemieckiego Muzeum Historycznego obejmowała także militaria z dawnej pruskiej zbrojowni królewskiej. W kolejnych latach była uzupełniana, a dziś obejmuje około 900 000 obiektów. Duża ich część jest udostępniona opinii publicznej. W zasobach Niemieckiego Muzeum Historycznego znajdują się rękopisy, starodruki i fotografie poświęcone historii Niemiec i Europy, a także materiały pokazujące niemiecką i światową historię kina. 

Stała ekspozycja muzeum mieści się w Zeughaus i obejmuje okres od średniowiecza do upadku muru berlińskiego. Ponad 7000 obiektów daje unikalny przegląd niemieckiej historii w kontekście międzynarodowym. W budynku Pei można z kolei oglądać wystawy czasowe. Naukowcy i osoby zainteresowane historią mogą również uczestniczyć w organizowanych przez muzeum wydarzeniach, takich jak wykłady, dyskusje panelowe czy konferencje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora