czwartek, 25 kwietnia, 2024

„75 lat Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau” – nowy album Muzeum Auschwitz

„75 lat Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau” to tytuł albumu wydanego z okazji rocznicy utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Polsko-angielską publikację można pobrać w formacie PDF.

We wstępie dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński napisał: „75 lat Miejsca Pamięci i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau to przede wszystkim dzieje wzrastania świadomości, rozwoju i gruntowania pamięci o ofiarach KL Auschwitz. To historia odkrywana, badana, zgłębiana, rozpowszechniana i opowiadana wraz z rozwojem badań nad dokumentami, wraz z pojawianiem się coraz to nowych świadectw, wspomnień i relacji. To historia, która również wielokrotnie musiała być broniona przed różnymi zniekształceniami, zakłamaniami, rewizjonizmem i negacją”.

„To wreszcie powolne, ale coraz głębsze zrozumienie – nie tylko w Europie –­ że nie da się poważnie analizować czasów powojennych, nie uznając za punkt zwrotny w historii ludzkości właśnie tego ludobójstwa dokonanego przez nazistowskie Niemcy na Żydach i na Romach, a także tak licznych zbrodni dokonanych na Polakach, jeńcach sowieckich i wielu innych niewinnych ludziach, deportowanych do obozu z tak licznych miejsc okupowanej Europy” – czytamy.

Album został podzielony na sześć rozdziałów: powstanie Muzeum, Ocalali w Miejscu Pamięci, zachowanie autentyzmu, edukacja i pamięć, wizyty oraz opiekunowie Miejsca Pamięci. Fotografiom ilustrującym wydarzenia z 75-letniej historii Muzeum towarzyszą cytaty z listów oraz wpisów do księgi pamiątkowej – głównie autorstwa liderów państw i organizacji międzynarodowych z całego świata – mówiące o roli i znaczeniu tego miejsca.

„75 lat to historia ludzi, bardzo konkretnych ludzi. Począwszy od osób ocalałych, które doprowadziły do utworzenia tego Miejsca Pamięci i kierowały nim przez pierwsze dekady, poprzez późniejszych pracowników Muzeum, ludzi już – coraz bardziej – powojennych, aż po dzisiejsze pokolenie muzealników, historyków, konserwatorów, edukatorów, archiwistów, kuratorów, pracowników administracji i ochrony tego wyjątkowego na mapie świata Miejsca” – napisał Piotr Cywiński.

Album zamyka kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii Muzeum.

Publikację pobrać można ze strony internetowej Muzeum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...