piątek, 17 maja, 2024

Kwiecień w Muzeum w Koszalinie i Zagrodzie Jamneńskiej

Muzeum w Koszalinie

Michel Bouvet. Plakaty dla teatru Les Gémeaux

Wernisaż 21 kwietnia, godz. 18.00

Michel Bouvet. Plakaty dla teatru Les Gémeaux – tą wystawą Muzeum w Koszalinie inauguruje cykl wystaw zatytułowany Posteralia, poświęcony dziejom plakatu artystycznego. Święto plakatu, jakim mają być Posteralia, będzie odbywało się w Koszalinie co najmniej raz w roku w formule wystaw organizowanych przez kuratorów zewnętrznych. Będą na nich prezentowane plakaty jednego twórcy, szkoły artystycznej, połączone miejscem lub czasem powstania albo wspólną tematyką – a wokół nich toczyć się będą dyskusje, wykłady, warsztaty. 

Nie bez powodu bohaterem pierwszej wystawy z cyklu Posteraliów jest artysta francuski – wszak za kolebkę plakatu artystycznego uważany jest XIX-wieczny Paryż i tacy twórcy jak Jules Chéret, Henri de Toulouse-Lautrec, czy działający już w XX wieku Cassandre. Michel Bouvet (rocznik 1955), jeden z najwybitniejszych, wielokrotnie nagradzanych współczesnych plakacistów, to zarówno godny kontynuator tradycji plakatu francuskiego, jak i nowoczesny twórca, otwarty na nowe rozwiązania graficzne, z głową pełną świeżych pomysłów i okiem wyczulonym na zmiany zachodzące w świecie oraz w sztuce. Prowadzi w Paryżu studio graficzne Atelier Michel Bouvet, projektujące m.in. systemy identyfikacji wizualnej dla instytucji kultury i samorządów. Plakat pozostaje jednak najważniejszą dziedziną jego twórczości.

W koszalińskim Muzeum obejrzymy 37 plakatów zaprojektowanych przez Bouveta dla teatru Le Gémeaux w podparyskim Sceaux, w 1994 roku podniesionego do rangi Sceny Narodowej. Jest to zbiór spójny, oparty na przemyślnie zainscenizowanych fotografiach przedmiotów, które – „dopowiedziane” pieczołowicie dobraną grafiką i mocną czcionką – urastają do rangi symboli wielkich dzieł dramaturgii klasycznej i współczesnej. To smakowita uczta nie tylko dla wielbicieli sztuki, projektantów i adeptów projektowania graficznego, ale dla nas wszystkich – bo wszyscy nieustannie spotykamy się w przestrzeni publicznej ze słowno-obrazowym przekazem. Kuratorką wystawy jest Irena Przymus, znawczyni plakatu francuskiego. Warto dodać, że udział w wernisażu zapowiedział sam artysta! Otwarcie 21 kwietnia o godz. 18.00. 


Zagroda Jamneńska

24. Wielkanocny Jarmark Jamneński

3 kwietnia, godz. 11.00-16.00

Na stoiskach czekać będą na Państwa unikatowe przedmioty wykonane przez rękodzielników – stroiki wielkanocne, pisanki, drewniane zabawki, koronki, ceramiczne kubki i patery, rzeźby i malarstwo na drewnie, kosmetyki naturalne, świeczki sojowe, a także świąteczne przysmaki – pierogi, bigos, pieczona biała kiełbasa, chleb na naturalnym zakwasie, wędzone sery, kiszone warzywa oraz ciasta.

Podczas warsztatów plastycznych powstaną palmy wielkanocne – pokażemy jak z bukszpanu i kolorowej bibuły stworzyć tradycyjne wielkanocne ozdoby, a także posiłkując się drewnianymi foremkami wykonamy cukrowe baranki.

Podczas jarmarku odbędzie się pokaz wyplatania wiklinowych koszyków. Na najmłodszych czekać będą wielkoformatowe pisanki, które wspólnie udekorujemy jamneńskimi wzorami.

Podczas jarmarku, w chałupie kmiecej będzie można zobaczyć wystawę prac Tadeusza Kroczaka. 

Muzycznie towarzyszyć nam będą dźwięki akordeonu oraz zespół „Popowianie”.

Wystawa prac Tadeusza Kroczaka

Od 3 do 16 kwietnia

Tadeusz Kroczak, mieszkaniec Koszalina, znany jest Państwu jako wieloletni uczestnik Jarmarków Jamneńskich. Na jego stoisku można znaleźć ręcznie robione misy, pojemniki, tace i deski. Uwagę przyciągają proste lecz urokliwe zydle.

Niewiele osób jednak wie, że pan Tadeusz jest również świetnym rzeźbiarzem. Jego pełnoplastyczne rzeźby przedstawiają postacie wykonujące prace, które niegdyś na wsiach były codziennością: ubijanie masła, noszenie chrustu i wody, przędzenie. Jest i mężczyzna odpoczywający z wiernym psem przy nodze, i kobieta niosąca w jednej ręce kosz z jajami, a w drugiej – koguta.

Tworzy on również „rzeźby natury”. Są to dzieła, które powstają poprzez niewielką ingerencję w materię wytworzoną przez samą przyrodę. Po dodaniu oczu, małych elementów rzeźbiarskich, przycięcie fragmentów korzeni czy gałązek stają się dzikim ptakiem, morskim stworem, dzikiem, a nawet… butem.

Rzeźby będzie można zobacz w chałupie kmiecej od 3 do 16 kwietnia. Osobiście będzie można spotkać Tadeusza Kroczaka podczas Wielkanocnego Jarmarku Jamneńskiego.


Warsztaty
Palmy Wielkanocne

W pierwszą sobotę kwietnia proponujemy uczestnictwo w warsztatach, podczas których będzie można wykonać tradycyjną palmę wielkanocną. Do Państwa dyspozycji przygotowane zostaną: bibuły, bukszpan, wysuszone zboża (można przynieść własne gałązki kwitnącej wierzby potocznie nazywane baziami). Osoby zainteresowane nauczymy robienia barwnych kwiatów z bibuły, które są nieodłącznym elementem zdobniczym ludowej palmy.

Warsztaty dla dorosłych:

02.04.2022 (sobota) – godz. 10.30 – 12.30

Warsztaty dla rodzin:

02.04.2022 (sobota) – godz. 13.30 – 15.00

Cena: 5 zł


Pisanki

Kultywując ludowe tradycje wielkanocne zapraszamy na zajęcia wykonywania pisanek. Propagować będziemy technikę batikową, czyli malowanie wzorów rozgrzanym woskiem. Ozdobione jajko będzie następnie farbowane w kolorowych roztworach barwników. Ostateczny efekt uzyskany zostanie po zdjęciu wosku.

 Uwaga! Prosimy o przyniesienie jajek ugotowanych na twardo.

Warsztaty dla dorosłych:

9.04.2022 (sobota) – godz. 10.30 – 12.30

 Warsztaty dla rodzin:

09.04.2022 (sobota) – godz. 13.30 – 15.00

Warsztaty dla seniorów:

13.04.2022 (środa) – godz. 10.00 – 12.00

Cena: 5 zł


Polichromia na drewnie

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom grupy seniorów organizujemy zajęcia z polichromii. Korzystając z szablonów będzie można nanieść kompozycje roślinne charakterystyczne dla naszego regionu na przyniesioną skrzynkę, mały mebel, stołek czy półkę, a następnie pomalować je farbami akrylowymi.

Warsztaty dla seniorów:

06.04.2022 (środa) – godz. 10.00 – 12.00

Cena: 10 zł


Ceramika

W kwietniu proponujemy lepienie  prostych prac z białej gliny (patery, talerze). Gładkie powierzchnie powstałych naczyń malowane będą farbami podszkliwnymi pozwalającymi uzyskać bardzo malarskie efekty. Nauczymy Was przenoszenia wzorów i efektownego zdobienia.

Zajęcia ceramiczne dla rodzin pokazują  małym uczestnikom właściwości gliny, wyjaśniają zasady obchodzenia się z często im obcą masą plastyczną.

Podczas zajęć  nie chcemy narzucać tematyki prac pozwalając na swobodę wypowiedzi. Wspierać będziemy jedynie merytorycznie w kwestii zasad zlepiania ze sobą poszczególnych elementów. Przyzwolenie na własną kreację pozwoli dzieciom na lepienie wyjątkowych, glinianych form – zaskakujących, pomysłowych  i przede wszystkim indywidualnych.

Warsztaty dla dorosłych:

23.04.2022 (sobota) – godz. 10.30 – 12.30

30.04.2022 (sobota) – godz. 10.30 – 12.30

 Warsztaty dla rodzin:

23.04.2022 (sobota) – godz. 13.30 – 15.00

30.04.2022 (sobota) – godz. 13.30 – 15.00

Warsztaty dla seniorów:

20.04.2022 (środa) – godz. 10.00 – 12.00

20.04.2022 (środa) – godz. 13.15 – 15.15

Cena z wypałem (zależna od rozmiaru pracy): od 15 do 35 zł


Ceramika dla każdego

Niedzielne warsztaty ceramiczne skierowane są do wszystkich osób chcących spędzić wolne przedpołudnie na relaksującej pracy twórczej. Nie dzielimy na grupy wiekowe. Mogą przyjść rodziny z dziećmi, jak i osoby dorosłe. Podczas zajęć  nie chcemy narzucać tematyki prac pozwalając na swobodę wypowiedzi. Wspierać będziemy jedynie merytorycznie w kwestii zasad zlepiania ze sobą poszczególnych elementów lub też wyjaśnianiu zasad poszczególnych technik.

03.04.2022 (niedziela) – godz. 11.00 – 12.30

10.04.2022 (niedziela) – godz. 11.00 – 12.30

24.04.2022 (niedziela) – godz. 11.00 – 12.30

Cena z wypałem (zależna od rozmiaru pracy): od 15 do 35 zł

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy pod numerem 508 129 892

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...