Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza do zwiedzenia multimedialnej wystawy stałej i uczestnictwa w innych formach popularyzowania historii. Muzeum ma siedzibę w zabytkowym budynku magazynu zbożowego z początku XX wieku przy ulicy Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu.
Labirynt historii
Podstawowym celem działań Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest zachowanie pamięci o bohaterskich mieszkańcach, którzy podczas niemieckiej okupacji z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Wystawa stała znajduje się na trzech poziomach budynku. Ma charakter multimedialny. Dominuje na niej wielogłos świadków historii. Uzupełnieniem ich relacji są przedmioty: dokumenty, mapy, zdjęcia i obiekty – łącznie ponad 130 zabytków i dzieł sztuki. Szczególnie wartościowym eksponatem jest rzeźba światowej sławy artysty Igora Mitoraja pt. „Asklepios”. Twórca wychował się Grojcu koło Oświęcimia.
Historia ziemi oświęcimskiej i ludzi z nią związanych jest przedstawiona w atrakcyjnej formie. Wykorzystano w tym celu najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane we współczesnych muzeach. Przykładowo na parterze znajduje się ogromny ekran sferyczny. Zwiedzający mogą na nim zobaczyć piękno ziemi oświęcimskiej wiosną, latem, jesienią i zimą. Innym nowoczesnym rozwiązaniem jest ekran parowy, na którym są wyświetlane zdjęcia ludzi zamieszkujących Oświęcim i okolice na przełomie XIX i XX wieku. Niczym kurtyna oddziela strefy czasowe ekspozycji. Przejście przez obraz na ekranie na drugą stronę stanowi niesamowite przeżycie dla zwiedzających.
Również przestrzeń wiodącej części wystawy stałej została zaaranżowana w niecodzienny sposób – ma kształt labiryntu. W nim odbiorca może poznać wiele historii o życiu na ziemi oświęcimskiej przed wybuchem II wojny światowej oraz w czasie niemieckiej okupacji. Szczególne miejsce zajmują relacje świadków historii opowiadających o różnych formach pomocy więźniom KL Auschwitz-Birkenau.
Szczyty ścian labiryntu są zwieńczone tablicami z odciśniętymi na nich setkami nazwisk bohaterskich mieszkańców.
Najmłodsi mogą porozmawiać z Mówiącym Drzewem
Przy budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej znajduje się Ścieżka Superbohaterów. To miejsce przeznaczone dla najmłodszych zwiedzających. Tu w prosty sposób, dzięki zabawie na świeżym powietrzu, mogą oni poznać prawdziwe historie swoich kilku- i kilkunastoletnich rówieśników zaangażowanych podczas okupacji w pomoc więźniom KL Auschwitz. Istotnym aspektem tej wyjątkowej przestrzeni z Mówiącym Drzewem jest pokazanie, że pomoc wiąże się z koniecznością podjęcia konkretnego działania.
Elastyczny czas zwiedzania
Turyści mogą korzystać z audioprzewodników w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Zwiedzający z audioprzewodnikiem mają do wyboru także wersje z audiodeskrypcją i językiem migowym. Na rodziców z dziećmi czeka wersja rodzinna. Użycie audioprzewodników pozwala na indywidualne i niezakłócane przez czynniki zewnętrzne poznawanie ekspozycji oraz dostosowanie tempa zwiedzania do indywidualnych preferencji.
Zwiedzanie wystawy stałej trwa około 1,5 godziny. Przejście z audioprzewodnikiem ścieżki rodzinnej, przygotowanej z myślą o najmłodszych, zajmuje ok. 40 minut.
Kreatywne warsztaty edukacyjne i spotkania
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej posiada multimedialne sale – konferencyjną i edukacyjną. Oferuje obecnie kilkanaście różnych kreatywnych warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem seniorów. Muzeum ma również specjalną ofertę dla osób ze szczególnymi potrzebami.
W trakcie spotkań z grupami warsztatowymi edukatorki muzealne wykorzystują nowoczesne formy pracy i urządzenia multimedialne, takie jak tablica interaktywna czy Magiczny Dywan (podłoga interaktywna). Więcej o warsztatach: https://edukacja.muzeumpamieci.pl/
Muzeum regularnie organizuje sesje popularnonaukowe, konferencje i spotkania z mieszkańcami. W 2023 roku zainaugurowało cykl spotkań ze świadkami historii. Jako pierwsza swoimi wspomnieniami w lutym podzieliła się stulatka Józefa Handzlik.
Udogodnienia w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
Rezerwacja online
Bezpłatny parking dla autokarów i samochodów osobowych bezpośrednio przy budynku muzeum
Monitorowane miejsce ze stojakami na rowery
Miejsce przyjazne dla niepełnosprawnych
Możliwość fotografowania dla celów prywatnych
Możliwość filmowania dla celów prywatnych
Kawiarnia
Klimatyzacja
Sklep z książkami i muzealnymi pamiątkami
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
ul. Maksymiliana Kolbego 2A, 32-600 Oświęcim
biuro@muzeumpamieci.pl, +48 33 447 40 84
Strona www: http://www.muzeumpamieci.pl
Socialmedia
Facebook: https://www.facebook.com/muzeum.pamieci.oswiecim/
Instagram: https://www.instagram.com/pamiecimuzeum/
Twitter: https://twitter.com/muz_pamieci_osw
Youtube: https://www.youtube.com/@muzeumpamieci/
Zwiedzanie muzeum
Otwarte od wtorku do niedzieli – poniedziałek: nieczynne
Od 1 listopada do 30 kwietnia: 10.00-16.00 Od 1 maja do 31 października: 10.00-18.00
We wtorki bezpłatne wejście na ekspozycję dla turystów indywidualnych
Informacje o cenach biletów i ulgach: https://www.muzeumpamieci.pl/cennik/